Wyjazd w celach zarobkowych do Holandii wiąże się zwykle z istotnym polepszeniem warunków życia. Wynagrodzenie za pracę w przypadku analogicznych zawodów jak w Polsce potrafi być tutaj nawet kilka razy większe, a przy tym ceny najbardziej elementarnych produktów spożywczych pozostają tylko nieznacznie wyższe, a czasem utrzymują się na zbliżonym poziomie. Oczywiście wszystko pod warunkiem, że wiemy gdzie się w nie zaopatrywać i z czego lepiej zrezygnować dla dobra domowego budżetu. Poniżej przedstawiamy zatem garść kluczowych wskazówek, które pomogą pozyskać środki chemiczne, higieniczne czy jedzenie w Holandii w sposób tani, ale w pełni satysfakcjonujący. Zapraszamy do lektury.

Ceny jedzenia w Holandii

Podobnie jak w Polsce czy w zasadzie dowolnym innym kraju, ceny żywności w Holandii kształtują się różnie w zależności od tego, jakiego rodzaju wyroby nas interesują. Co do zasady najwięcej będziemy zmuszeni zapłacić za wszelkiego typu produkty rolne, takie jak warzywa i owoce, a także wędliny oraz mięso. O wiele lepiej kształtują się już koszty wyrobów przetworzonych, w tym w szczególności napojów, słodyczy, przekąsek czy dań gotowych – w ich przypadku ceny nie odbiegają w sposób istotny od tych rodzimych.

Sklepy w Holandii

Jeśli chodzi o strukturę rynku, tutaj również nie ma dużych różnic pomiędzy Polską a Holandią. W obu tych krajach znajdziemy zarówno duże, wszechstronnie zaopatrzone markety, jak i małe punkty handlowe dostarczające wyłącznie te najbardziej podstawowe produkty (w szczególności przetworzone). Małe sklepy w Holandii, przynajmniej na początku, zdecydowanie warto omijać, ponieważ obowiązujące tam ceny potrafią przewyższać te marketowe nawet o kilkadziesiąt procent.

Lidl w Holandii

We wcześniejszej części tekstu wspomnieliśmy, że jeśli chodzi o ceny żywności w Holandii, duże sklepy mają znaczną przewagę nad tymi niewielkimi. Jednym z najlepszych tego przykładów jest, doskonale znany również w Polsce, Lidl. Sieć należy do najtańszych działających w tym kraju, dlatego jak najbardziej polecamy robienie regularnych zakupów w właśnie tam. Dla Polaka wartością dodaną będzie w tym przypadku również podobne jak w Polsce zorganizowanie przestrzeni w punktach Lidla, co ułatwi zorientowanie się w poszczególnych działach sklepu. Z ofertą cenową firmy można zapoznać się jeszcze przed wyjazdem, korzystając z ich holenderskiej strony internetowej (adres taki sam jak polski, ale z końcówką „.nl”).

Aldi w Holandii

Znane polskim konsumentom Aldi w Holandii również funkcjonuje, oferując ceny produktów spożywczych na mniej więcej takim samym poziomie, co Lidl. Oba te sklepy są jednymi z najtańszych, o czym także i w tym przypadku można przekonać się samodzielnie, bez konieczności wizyty w sklepie, odwiedzając holenderską stronę tej sieci handlowej. Z miejscowych marketów warto polecić także SuperCoop, Jumbo, Vomar, Dirk i Spar, chociaż tutaj ceny mogą być już odrobinę wyższe.

Ceny żywności w Holandii

Aby uzmysłowić naszym czytelnikom poziom cen jedzenia w Holandii, poniżej zamieszczamy konkretne, uśrednione ceny najbardziej podstawowej żywności:

– bułka (4 sztuki) – 0.59 €,
– bochenek chleba (pakowany krojony) – 1.45 €,
– makaron – ok. 1 € (500g. np. spaghetti),
– ryż – 1.89 € (za 1 kg),
– ziemniaki – 1.89 € (za 1 kg),
– pomidory – 2.6 € (za 1 kg),
– cebula – 1.3 € (za 1 kg),
– ogórki – 1.4 € (za 1 kg),
– rzodkiewka – 0,89 € / szt.,
– kapusta biała 1,79 € (za 1 kg),
– mieszanka warzyw mrożonych 1,99 € (za 400g),
– jabłka – 2.3 € (za 1 kg),
– gruszki – 1,99 € (za 1 kg),
– banany – 1,49 € (za 1 kg),
– woda mineralna – 2,45 € (za szt. po 500ml),
– sok owocowy pomarańczowy – 1,69 € (za 1,5 litra),
– cukier – 0.65 € (za 1 kg),
– tabliczka czekolady – 1,69 €,
– kostka masła – 2.49 €,
– olej – 1.5 € (za 1 litr),
– butelka ketchupu – 1.4 €,
– kawa sypana – 6,99 € (za 0.5 kg),
– paczka herbaty – 1.89 €,
– mały owocowy jogurt – 1,09 €,
– mleko – 1,75 € (za 1,5 litrowe opakowanie),
– 12 sztuk jaj – 3,94 €,
– żółty ser np. Gouda – od 9,63 € (za 1 kg),
– szynka – od 20 € (za 1 kg),
– kiełbasa – od 18 € (za 1 kg),
– filet z piersi kurczaka – 5,69 € (za 400g),
– wieprzowina – od10 € (za 1 kg),
– mięso mielone – od 7 € (za 1 kg),
– wołowina – od 13 € (za 1 kg).

Co jest tańsze w Holandii niż w Polsce?

Pomimo że sery, jeśli chodzi o jedzenie w Holandii, stanowią rodzaj narodowego dobra, można je zakupić stosunkowo tanio, a niekiedy nawet sporo taniej niż właśnie w Polsce. Dodatkowo są tu również dostępne świetnej jakości produkty chemiczne, w naprawdę atrakcyjnych cenach. Śledząc wyprzedaże i promocje w sklepach czy dyskontach, za dobre pieniądze dostaniemy tu także markowe buty i ubrania. Oczywiście jak zwykle wszystko zależy od tego, gdzie kupujemy. Sklepy w Holandii bowiem identycznie jak u nas są mocno zróżnicowane pod względem oferowanych cen, a ponadto oferują cykliczne promocje, które zwyczajnie warto śledzić na bieżąco.

Co warto wziąć ze sobą do Holandii?

Jadąc do Holandii, warto zaopatrzyć się przede wszystkim w to, co najpotrzebniejsze, żeby później nie szukać tych produktów w pośpiechu i nieuważnie, ryzykując przepłaceniem. Na pewno do takich rzeczy należą podstawowe ubrania i bielizna, lekarstwa oraz kosmetyki. Palacz powinien wziąć ze sobą również zapas papierosów, ponieważ w Holandii są one duże droższe niż u nas. Dodatkowo w miarę możliwości należy rozważyć też zabranie wędlin i mięsa, czyli żywności, która w Holandii jest relatywnie najdroższa.