Obecnie coraz więcej osób decyduje się na poszukiwania pracy na rynku holenderskim, co wcale nie dziwi, biorąc pod uwagę dobre warunki finansowe oraz różnorodność dostępnych tam ofert. Niektórzy zastanawiają się jednak, jak poradzą sobie za granicą bez podstaw językowych. Mamy dla nich dobrą wiadomość – w Holandii można znaleźć całe mnóstwo stanowisk, w ramach których nie wymaga się angielskiego czy niderlandzkiego.

Praca w rolnictwie

Jednym z najlepiej opłacanych zajęć bez znajomości języka jest angaż w sektorze rolniczym. W tym przypadku większe znaczenie ma dobra motywacja i chęci do pracy, niż wysoce rozwinięte zdolności komunikacyjne. Co ważne pracodawcy zazwyczaj nie oczekują też dużego doświadczenia w tym obszarze, więc oferty spodobają się też młodym osobom, pragnącym dopiero zacząć pierwszą pracę. Ciekawe propozycje pojawiają się przez cały rok, dlatego warto śledzić ogłoszenia na bieżąco. Dzięki temu można trafić na przykład na stanowisko związane z sortowaniem i pakowaniem warzyw czy owoców, a także z sadzeniem, pielęgnowaniem lub zbieraniem roślin. Sektor agrarny wyróżnia się ponadto dużym wyborem spośród szerokiej gamy miejsc pracy – m.in. na świeżym powietrzu w polu, na szkółce drzew, w szklarniach czy też w budynkach gospodarczych.

Atrakcyjne warunki przy produkcji

Dobrym pomysłem dla osób poszukujących pracy bez znajomości języka w Holandii, okaże się także przejrzenie bazy ofert z obszaru produkcji. Takie zajęcie to nic innego jak zatrudnienie w różnego rodzaju przetwórniach, fabrykach czy sortowniach. Łatwy do powtórzenia schemat czynności, bezpieczne, wydzielone stanowiska oraz opcja wyboru spośród dziesiątek miejsc to najczęściej wymieniane plusy pracy przy taśmach produkcyjnych. Angaż można zazwyczaj dostać bardzo szybko, ponieważ stale rośnie zapotrzebowanie na dyspozycyjną kadrę, która doceni dobre warunki finansowe, system zmian dziennych i nocnych, a niekiedy również zapowiedź podwyższenia stawki po upływie kilkunastu miesięcy.

Branża techniczna szuka pracowników

Bez znajomości podstaw angielskiego czy niderlandzkiego nieco trudniej znaleźć zatrudnienie w obszarze zawodów technicznych, takich jak spawacz, stolarz lub zbrojarz, ale nie jest to zupełnie nierealne. Język okazuje się potrzebny przede wszystkim do kontaktu ze współpracownikami, a niekiedy z klientami. W zależności od poziomu zaawansowania można zajmować różne stanowiska, nawet kierownicze. Zaczynając od drobnych prac pomocniczych i stopniowo zdobywając doświadczenie, a jednocześnie szlifując język, da się po pewnym czasie zdobyć niezbędne kompetencje do podjęcia zajęcia wymagającego specjalistycznej wiedzy. Wszystko zależy oczywiście od zaangażowania oraz chęci rozwoju, ponieważ wiele holenderskich firm proponuje zatrudnianym osobom atrakcyjne kursy językowe.

Holenderska baza ofert z sektora logistyki

Komunikatywny angielski przyda się też w przypadku podejmowania pracy dla firm działających w dziedzinie logistyki. Ta kompetencja nie zawsze jest wymagana, ale z pewnością ułatwi kontakt z pracodawcą. Żeby zostać kierowcą czy operatorem wózków widłowych, bezwarunkowo trzeba natomiast spełniać określone wymagania, takie jak prawo jazdy wskazanej w ogłoszeniu kategorii, odpowiedni certyfikat czy brak przeciwwskazań zdrowotnych.

Znajomość języka jako dodatkowy atut

Poszukiwania pracy za granicą zazwyczaj wiążą się z pewnym stresem, któremu towarzyszy też lęk przed komunikacją z przyszłym pracodawcą. Właśnie dlatego korzystnym rozwiązaniem okazuje się skorzystanie z usług profesjonalnej agencji zatrudnienia, znającej realia pracy za granicą. Dobry pośrednik nie tylko przedstawi wiele dopasowanych do kwalifikacji ofert, ale też ułatwi załatwienie wszelkich formalności, zapewni zakwaterowanie oraz opiekę koordynatora. Warto pamiętać, że znajomość języka często jest dodatkowym atutem w trakcie rekrutacji, ale zazwyczaj wymagane są tylko podstawy, a z kolei jego nieznajomość wcale nie przekreśla potencjalnego pracownika