Wielu Polaków decyduje się na wyjazd z kraju, głównie ze względów ekonomicznych. Holandia jest krajem, w którym wiele ofert pracy czeka na osoby przyjeżdżające z Europy Środkowo-Wschodniej. Niderlandy są kierunkiem od lat cieszącym się ogromną popularnością wśród emigrujących Polaków, gdyż żyje tu ich ponad ćwierć miliona. Które miasta są wybierane najchętniej?

Rodacy bardzo często starają się podjąć pracę zawodową w okolicach Hagi. Region słynie z rozwijającej się branży rolniczej oraz ogrodniczej. Osoby przybywające na miejsce szybko znajdują zatrudnienie w szklarniach czy chłodniach. Jest to z pewnością kierunek najczęściej wybierany przez Polaków, co potwierdzają dane. W regionie rodacy stanowią około 1,7 procent ogółu mieszkańców. Z kolei w samej Hadze Polacy są najliczniejszymi emigrantami, ponieważ liczą aż 6 procent ogółu wszystkim osób zamieszkujących miasto. Holenderski odpowiednik polskiego GUS-u – CBS, potwierdza, że znajduje się tu ponad 10 tysięcy osób z Polski.

Wielu Polaków decyduje się na wyjazd w okolice Brabancji Północnej, Flevoland, Limburgii, a także Południowej Holandii. Często emigranci ekonomiczni podejmują pracę w fabrykach, czy centrach dystrybucyjnych bądź magazynach. CBS podaje, że kolejnych popularnym miastem, tuż za Hagą, jest Rotterdam. W prowincji Holandii Południowej wielu Polaków szuka interesujących propozycji zawodowych. Następnym miastem chętnie zamieszkiwanym przez rodaków, według danych statystycznych, jest Tilburg, a tuż za nim stolica Holandii – Amsterdam.

W miejscach, gdzie osiadają Polacy, powstaje wiele sklepów oraz lokali usługowych, które specjalizują się w obsłudze rodaków. Można w nich nie tylko nabyć produkty polskie, ale także skorzystać z usług specjalistów, z którymi bez problemu można porozumieć się w rodzimym języku. To sprawia, że wielu Polaków decyduje się na ułożenie sobie życia właśnie w Holandii, a także podejmuje tam pracę zawodową.

Wielu Polaków można spotkać również w Westland oraz w uroczym Eindhoven. Zupełnie przeciwnie do północy Holandii. Jest to kierunek najrzadziej obierany przez naszych rodaków, ponieważ jest to mniej rozwinięta pod względem możliwości zarobkowych część kraju.

Dzięki temu, że na rynku istnieje wiele agencji pracy, zarówno tych pośredniczących pomiędzy przedsiębiorstwami holenderskimi a chętnymi do pracy Polakami, jak i tych, które działają lokalnie, bardzo łatwo znaleźć pracę. Korzystne warunki pracy oraz zarobki przyciągają nie tylko osoby zainteresowane pracą tymczasową. W Holandii z pewnością lepszym rozwiązaniem jest podjęcie stałego zatrudnienia. Polacy chętnie pracują w magazynach, ale rozwijają swoje kariery również w przemyśle elektronicznym czy samochodowym. W tym branżach bardzo często niewymagane jest doświadczenie lub wykształcenie. Dla wykwalifikowanych pracowników czeka jeszcze więcej propozycji. W szczególności poszukiwani są fachowcy, tacy jak spawacze, operatorzy wózków widłowych, ślusarze czy specjaliści branży budowlanej. Rozpoczęcie pracy w tych zawodach wiąże się z wyższymi zarobkami, co przyciąga wielu Polaków.

Każdy, kto myśli nad wyjazdem do Holandii, powinien mieć na uwadze, że obecnie dynamicznie rozwijającym się sektorem jest przemysł ciężki, a także usługowy. Korporacje potrzebują pracowników na różnego rodzaju stanowiska biurowe. Pracodawcy poszukują przede wszystkim osób z wykształceniem technicznym, jak również tych z dobrą znajomością branży IT. Coraz więcej Polaków pracuje właśnie tam i stanowią istotny segment pracowników. Rodacy decydują się też na rozwój zawodowy w branży metalurgicznej, a wiele agencji pracy specjalizuje się w rekrutacji na określone stanowiska. Dzięki współpracy z holenderskimi firmami, na Polaków może czekać pewna praca, jeśli tylko mają odpowiednie kwalifikacje. Dodatkowy warunek stanowi umiejętność posługiwania się językiem angielskim lub niemieckim na poziomie komunikatywnym. Język niderlandzki wymagany jest najczęściej w rekrutacji na stanowiska wyższe, związane z biznesem czy usługami.