Pracujesz na co dzień w Holandii, masz wolny weekend i nie chcesz siedzieć w tym czasie w domu? Wybierz się na zwiedzanie atrakcji tego niezwykłego kraju. Sprawdź, co oferuje Holandia. Ciekawe miejsca do zwiedzania są na wyciągnięcie ręki!

Weekendowa Holandia? Zwiedzanie Amsterdamu

Być w Holandii i nie odwiedzić Amsterdamu? Niemożliwe! W mieście znajdziesz tyle atrakcji, że tydzień to za mało, by zobaczyć wszystkie. Czy warto zatem wybierać się do stolicy kraju na weekend? Jak najbardziej. Odpowiednio ułożony plan zwiedzania pozwoli Ci zobaczyć najciekawsze atrakcje miasta w jeden lub dwa dni.

Amsterdam jest nazywany stolicą rowerów (na ponad 800 tysięcy mieszkańców przypada aż 900 tysięcy jednośladów), dlatego warto wypożyczyć rower i przejechać się wzdłuż kanałów. W ten sposób lepiej poczujesz klimat miasta, a jednocześnie szybciej dotrzesz w wybrane miejsca. Koniecznie zajrzyj do Chińskiej Dzielnicy zdobionej czerwonymi lampionami, z buddyjską świątynią Fo Guand Shan He Hua – najstarszą tego typu świątynią w Europie. Niedaleko znajduje się słynna Dzielnica Czerwonych Latarni. Warto zobaczyć ją nie tylko rozświetloną wieczorem, ale i za dnia odwiedzić Muzeum Erotyki albo usiąść w jednej z knajpek nad kanałem.

Kolejnego dnia z samego rana wybierz się na Bloemenmarkt, czyli na pływający targ. Kupisz tu pamiątki, np. z charakterystycznym dla Holandii motywem kwiatu tulipana. Niedaleko mieści się Muzeum Tulipanów. Obiekt nie jest duży i jego zwiedzenie zajmie Ci około pół godziny. Obok znajdziesz Muzeum Sera, czyli kolejnego symbolu kraju. Wizyta w nim z pewnością Ci się spodoba – możesz próbować najróżniejszych serów, np. o smaku piwa czy pesto.

W weekend w Holandii w Amsterdamie warto też odwiedzić Begijnhof – średniowieczną, najstarszą dzielnicę w mieście, której nazwa wzięła się od beginek, czyli kobiet, które w XII wieku tworzyły laickie stowarzyszenie religijne zrzeszające wdowy i samotne panie. Kilka minut rowerem od dzielnicy mieści się Muzeum Amsterdamu, gdzie poznasz historię miasta oraz twórczość wielkich holenderskich malarzy złotego wieku. Godnym uwagi miejscem jest też słynne Muzeum van Gogha, w którym zobaczysz największą na świecie kolekcję dzieł tego artysty.

Holandia miejsca do zwiedzania – Broek in Waterland

Jeśli chcesz przyjemnie spędzić dzień, wypoczywając i relaksując się w pięknych okolicznościach przyrody, wybierz się do Broek w Waterlandzie. Miasteczko ma niepowtarzalny klimat. Pastelowe drewniane domki z zadbanymi ogrodami zachwycają swym uroczym wyglądem. Miejsce to stało się słynne za sprawą historii związanej z Napoleonem. Otóż w 1811 roku odwiedzającemu burmistrza miasta cesarzowi nakazano zdjąć buty. Było to spowodowane koniecznością wysokiej dbałości o higienę, aby uchronić przed degradacją szczepy bakterii służące do wytwarzania doskonałej jakości serów.

W miasteczku nie znajdziesz wielu atrakcji czy restauracji dla turystów. To jednak idealne miejsce, gdy chcesz odetchnąć od zgiełku dużych miast i delektować się niezwykłą atmosferą niewielkich niderlandzkich miejscowości.

Holandia – co zwiedzać? Odwiedź Marken

Ciekawą propozycją spędzenia wolnego dnia jest pobyt w Marken. To miasto-skansen, które niegdyś było wyspą. To typowo rybacka osada, z pięknym portem i licznymi knajpkami, w których zjesz smaczną rybę z lokalnego połowu. Wizyta w tym miasteczku to świetna propozycja dla osób, które lubią pełne uroku osady ze smacznym jedzeniem i klimatycznymi zakątkami, idealnymi na spacery.

Atutem miejscowości jest również charakterystyczne zabudowa z drewnianymi domkami wybudowanymi blisko siebie na palach, co chroni je przed zalaniem. Mieszkańcy Marken wciąż kultywują też lokalną kulturę i tradycję. To sprawia, że nawet dziś można tam zobaczyć kobiety poruszające się na co dzień w tradycyjnych strojach charakterystycznych dla Holandii.

Weekend w Holandii w Volandam

Jeśli planujesz weekend w Holandii, koniecznie odwiedź Volendam. To kolejne atrakcyjne turystycznie miasteczko Waterlandu. Znajdziesz tu sporo restauracji i knajpek serwujących świeżego węgorza, z którego słynie miasteczko. W mieście znajduje się nawet nieduża plaża, na której możesz się poopalać i wypocząć. To urocza miejscowość o atrakcyjnej architekturze, pełna zieleni i mostków. W tej cichej, spokojnej miejscowości znakomicie odpoczniesz po trudach tygodnia w pracy. Po drugiej stronie jeziora znajduje się Marken.

Holandia – zwiedzanie Edam

Co jeszcze oferuje turystom Holandia? Ciekawe miejsca do zwiedzania znajdziesz w Edam. Nazwa wydaje Ci się znajoma? To właśnie stąd pochodzi słynny ser Edamer, od wieków produkowany przez mieszkańców. Zielone, ciche i malowniczo poprzecinane kanałami miasteczko jest pełne uroku. To idealne miejsce na weekendowy spacer i wypoczynek. Sercem miejscowości jest plac, na którym raz w tygodniu odbywa się targ serowy. W lecie natomiast mieszkańcy miasteczka specjalnie dla przyjezdnych organizują „historyczne” targi sera, z kupcami ubranymi w tradycyjne holenderskie stroje.