Przed wyjazdem do pracy za granicę konieczne jest zapoznanie się z zasadami związanymi z działaniem tamtejszej służby zdrowia. W przypadku Holandii funkcjonowanie usług medycznych nie stanowi zbyt zawiłego zagadnienia. Należy przygotować się na obowiązek poniesienia pewnych wydatków. Jednak w zamian będzie można uzyskać dostęp do opieki medycznej, która jest bardzo ceniona w całej Europie.

Jakość służby zdrowia w Holandii

Uznanie, którym cieszy się holenderska opieka medyczna, wynika przede wszystkim z tego, że umożliwia dostęp do długiej listy świadczeń. Samo leczenie odbywa się na bardzo wysokim poziomie, co skutkuje także dużym zaufaniem pacjentów względem lekarzy. W porównaniu do sytuacji, jaka ma miejsce w Polsce, w Holandii społeczeństwo ma możliwość wykupienia większej liczby leków wspomagających leczenie różnych chorób oraz schorzeń. Wiele spośród medykamentów jest darmowa lub dostępna w niższych cenach, co podnosi jakość życia chorujących oraz nie wpływa negatywnie na ich sytuację finansową. Jeśli chodzi o kolejne porównania z polską opieką medyczną, to zdecydowanie Holendrzy nie mają tak dużego bólu głowy związanego z dostaniem się do najpotrzebniejszych specjalistów. Kolejki nawet do dobrych lekarzy są krótsze, dzięki czemu proces leczenie rozpoczyna się szybciej, a pacjenci mają większa szanse na pełne wyleczenie. To tylko kilka argumentów, które przyczyniają się do przekonania emigrantów do pracy w Holandii i korzystania z tamtejszej opieki medycznej.

Ubezpieczenie zdrowotne

Aby móc dowiedzieć się, jaka w praktyce jest służba zdrowia w Holandii, trzeba jednak posiadać ubezpieczenie. Każda osoba mieszkająca i pracująca na terenie tego kraju ma obowiązek opłacania go. Najlepiej załatwić tę kwestię zaraz po przyjeździe do pracy, aby w razie choroby móc skorzystać z pomocy lekarskiej. Nie ma żadnych ograniczeń związanych z ubezpieczeniem w kontekście osób pracujących dorywczo czy też przebywających w Holandii od niedawna. Pakiet medyczny w zależności od zakresu wykupionych usług składa się z:

– możliwości korzystania z usług lekarzy specjalistów,

– opieki lekarza domowego,

– obsługi szpitalnej,

– usług pielęgniarskich.

Ciekawostką jest również to, że bardzo często można udać się do lekarza bez wcześniejszej rejestracji.

Koszty związane z opłacaniem ubezpieczenia zdrowotnego

W Holandii, aby zyskać dostęp do ubezpieczenia, należy opłacić odpowiednie składki. Dokładna kwota może różnić się m.in. w zależności od firmy, w której jest się zatrudnionym. Średnio podaje się, że koszt podstawowego ubezpieczenia zdrowotnego wynosi około 90-100 euro miesięcznie. Trzeba przygotować się na taki wydatek jeszcze przed wyjazdem do pracy. Szybko jednak okazuje się, że opłata zapewnia solidną i stabilną służbę zdrowia, dlatego zaakceptowanie tej należności dla wielu osób przestaje stanowić problem. Stosowne formalności związane z organizacją takiego ubezpieczenia można w prosty sposób załatwić za pośrednictwem agencji zatrudnienia na miejscu.

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że możliwe jest też czerpanie korzyści związanych z tzw. dodatkowego pakietu medycznego, jednak wtedy konieczne jest płacenie ok. 165 euro. Ten rozszerzony zakres usług medycznych jest znacznie rzadziej wykorzystywany przez osoby, które dopiero rozpoczynają pracę w Holandii. Zaleca się go osobom planującym pozostać tam na dłużej.

Ryzyko własne a ubezpieczenie

Nie można zapomnieć również o tym, że ubezpieczenie określa różne warunki korzystania ze służby zdrowia. Jednym z najistotniejszych jest ryzyko własne. Określa ono kwotę, która pokrywa leczenie, np. w razie złamania ręki. Zwracając uwagę na tę kwestię, nie trzeba będzie dopłacać w razie gdy usługa zostanie wyceniona wyżej niż kwota znajdująca się w ubezpieczeniu.

Czym jest polisa w holenderskiej opiece medycznej?

Po wykupieniu podstawowego pakietu, otrzymuje się ubezpieczenie umożliwiające podjęcie leczenia w Holandii. Zgodnie z tamtejszymi przepisami wtedy też nabywa się polisę ze specjalnym numerem pacjenta, dającym możliwość wybrania jakiejkolwiek przychodni, w której akurat pracuje lekarz. Po podaniu indywidualnego numeru można zarejestrować się w aptece, znajdującej się często obok lub w przychodni i otrzymać niezbędne leki.