Rozpoczynając pracę w Holandii, warto założyć konto w jednym z tamtejszych banków. Przede wszystkim wymagają go pracodawcy, aby przelewać na nie wynagrodzenie pracowników. Ponadto decydując się na holenderskie konto bankowe, można liczyć na szybsze pojawienie się pieniędzy na koncie. Pozwala ono na korzystanie z wypłat gotówki z wszystkich bankomatów na terenie Holandii, jak również na płacenie kartą, nawet w przypadku niskich kwot. Co więcej, w tym kraju większość transakcji odbywa się bezgotówkowo, dlatego karta pozwala na normalne i bezproblemowe funkcjonowanie.

Co jest potrzebne do założenia holenderskiego konta bankowego?

Samo założenie holenderskiego konta bankowego nie jest trudne, lecz przydatną umiejętnością okazuje się znajomość języka – także angielskiego, czyli drugiego w tym kraju języka urzędowego. W kwestii wymaganych dokumentów należy posiadać numer SOFI będący odpowiednikiem polskiego numeru NIP. Co więcej, w trakcie formalności trzeba okazać dowód osobisty lub paszport, podać adres korespondencyjny w Holandii, holenderski numer telefonu i adres e-mail.

Jaki bank najczęściej wybierają obcokrajowcy w Holandii?

Najczęściej wybieranym przez Polaków oraz innych obcokrajowców w Holandii bankiem jest ING BANK. Wiąże się to z tym, że nie wymaga on holenderskiego meldunku, a jedynie potwierdzenia adresu zamieszkania. Ponadto osoba zakładająca konto w ING od ręki otrzymuje kartę płatniczą i podpisuje tylko jednostronicową umowę. Dodatkowo do zalet tego banku zalicza się bardzo przejrzysta, wygodna w użytkowaniu aplikacja na telefon komórkowy. Co ważne, ING BANK nie korzysta z zewnętrznych urządzeń pozwalających na dostęp do holenderskiego konta bankowego – czyli specjalnych generatorów haseł dostępu.

Jak założyć konto bankowe w ING?

Po wejściu do oddziału należy poinformować pracownika banku o chęci założenia holenderskiego konta bankowego. Wówczas przedstawi on zasady prowadzenia konta, a także poprosi o przedstawienie dowodu tożsamości. Gdy odpowiednie dane zostaną wprowadzone do systemu, warto je dokładnie sprawdzić, aby uniknąć przypadkowych błędów. Następnie dochodzi do podpisania umowy, po czym pracownik przekazuje klientowi tymczasową debetową kartę płatniczą, która umożliwia natychmiastowe dokonywanie płatności. Nie jest to jednak karta pozwalająca na dodanie jej do konta bankowego. Ta zostanie dostarczona na podany adres w ciągu pięciu dni.

Internetowe konto bankowe w Holandii

W ciągu ostatnich lat w Holandii pojawiły się nowe banki, które świadczą usługi wyłącznie przez Internet. Umożliwiają one szybkie otwarcie konta bez konieczności odwiedzania oddziału. Co więcej, zwykle oferują interesujące pakiety usług dodatkowych, które wliczone są w cenę obsługi konta. Warto tu wspomnieć o Bank bunq, który świadczy tego typu usługi.

Jak założyć konto bankowe w Holandii w Bank bunq?

Cały proces założenia holenderskiego konta bankowego przez Internet trwa około 10-15 minut. Pierwszy krok to wybranie produktu bankowego z oferty. Następnie należy wypełnić formularz otwarcia z danymi osobowymi i miejscem zamieszkania. Trzeci krok to potwierdzenie danych osobowych przez zrobienie zdjęć dowodu tożsamości oraz przejście weryfikacji za pośrednictwem kamery w telefonie. Niezbędne w tym wypadku jest posiadanie telefonu z systemem operacyjnym Android lub iOS. Jeśli bank napotka problem z lokalizacją użytkownika, niezbędne będzie dosłanie dokumentu potwierdzającego miejsce zamieszkania.

Czy warto korzystać z konta walutowego?

Istnieje także możliwość skorzystania z konta walutowego, lecz może okazać się to nieopłacalnym rozwiązaniem. Osoby zakładające konto walutowe muszą liczyć się z tym, że realizacja przelewu do Polski będzie trwała dłużej niż w przypadku holenderskiego konta bankowego. Ponadto zdarzają się opłaty za wypłatę pieniędzy z zagranicznych bankomatów, opłata za wypłatę euro w polskim oddziale banku czy niekorzystny kurs euro przy przewalutowaniu. Wiele jednak zależy w tym wypadku od konkretnego banku.