W obecnych czasach odnalezienie pracy w Holandii jest dość prostym zadaniem. Odrobina zaangażowania w ten proces relatywnie szybko przełoży się na satysfakcjonujące wyniki. Oczywiście to, w jaki sposób (i w jakim miejscu) powinniśmy rozpocząć nasze poszukiwania, zależy od naszych kompetencji, poziomu opanowania języka niderlandzkiego lub angielskiego oraz ewentualnych znajomości na miejscu.

Szukanie pracy w Holandii przez specjalistyczną agencję

Skorzystanie z pomocy biura pośrednictwa pracy jest dobrym rozwiązaniem w zdecydowanej większości przypadków. Współpracę z agencjami szczególnie jednak poleca się osobom, które planują wyjazd do Holandii w celach zarobkowych, ale słabo orientują się w funkcjonujących tam przepisach lub niezbyt dobrze operują językiem niderlandzkim (ew. angielskim).

Wśród ofert zatrudnienia proponowanych w tego typu miejscach odnaleźć można zajęcia odpowiednie dla każdego – bez względu na wiek, doświadczenie zawodowe czy poziom wykształcenia. Mogą to być zarówno stanowiska techniczne, wymagające fachowej wiedzy oraz specjalistycznych umiejętności, jak i proste prace fizyczne, np. przy kwiatach, zbiorach warzyw i owoców czy też w magazynie lub zakładzie produkcyjnym.

Jednocześnie warto zaznaczyć, że profesjonalna agencja pomoże nam nie tylko w samym szukaniu zatrudnienia na terenie Holandii, ale także wesprze nas w załatwianiu wszelkich formalności oraz kompleksowo zorganizuje cały wyjazd, z uwzględnieniem zakwaterowania na miejscu, a niekiedy też wyżywienia. Dodatkowo – w przypadku pojawienia się sporu z ewentualnym pracodawcą – udzieli nam także pomocy w tym zakresie. Jest to zatem o tyle korzystna opcja, że pozwala zredukować do minimum ryzyko pojawienia się niespodziewanych kosztów czy innych nieprzyjemnych niespodzianek.

Coraz ciekawsze oferty pracy w urzędach

Mimo, że polskie urzędy pracy nie kojarzą się zwykle petentom z niczym dobrym, to w ostatnim czasie jakość oferowanej w ramach nich obsługi poprawiła się. Obecnie w miejscach tego typu można odnaleźć oferty pracy na terenie Holandii oraz na obszarze innych krajów członkowskich UE. Oferty te nie dorównują co prawda swoim zakresem propozycjom dostępnym w prywatnych agencjach, jednak zawsze jest to jakaś alternatywna placówka, do której warto zajrzeć choćby z ciekawości.

W urzędach pracy, oprócz konkretnych propozycji zatrudnienia, można także uzyskać pomoc w kwestiach formalnych i organizacyjnych, związanych z wyjazdem zarobkowym zagranicę.

Czy warto szukać pracy w Holandii na miejscu?

Wyjazd do obcego kraju w celach zarobkowych jest zwykle dobrym pomysłem, o ile oczywiście odpowiednio się do tego zadania przygotujemy. Optymalnym rozwiązaniem w większości przypadków jest skorzystanie ze wsparcia pośredników, wyspecjalizowanych w swojej branży, ale też dobrze zaznajomionych z realiami panującym w danym państwie. Jeśli jednak chcemy spróbować szczęścia na własną rękę – wyjeżdżając i rozpoczynając poszukiwania zatrudnienia dopiero po przyjeździe – powinniśmy wcześniej skrupulatnie przeanalizować swoje szanse. Z całą pewnością o wiele łatwiej będzie nam zdobyć pracę w Holandii na miejscu i bez pośredników, jeżeli:

  •  posiadamy opanowany w stopniu komunikatywnym jeżyk niderlandzki lub angielski
  •  byliśmy w tym kraju wcześniej, przez co mniej więcej orientujemy się w panujących tam realiach
  •  ktoś z naszej rodziny lub bliskich mieszka w Holandii i wesprze nas na początkowym etapie poszukiwań
  •  posiadamy znajomych, którzy pracowali lub wciąż pracują w Holandii, którzy w razie potrzeby będą w stanie nam pomóc z odnalezieniem się na tamtejszym rynku pracy.

Ponadto, przed tego typu wyjazdem warto mieć odłożoną pewną sumę pieniędzy, pozwalającą przetrwać nam pierwszych kilka tygodni po przyjeździe oraz – jeśli wyjazd się nie powiedzie – bezpiecznie powrócić do Polski.

Jaki jest najlepszy sposób na odnalezienie pracy w Holandii?

Taki sposób niestety nie istnieje. Wszystko zależy bowiem od indywidualnych czynników dotyczących poszukującej pracy osoby. Mimo tego faktu jednak najczęstszym początkiem poszukiwań są właśnie strony internetowe wspomnianych wcześniej agencji. Na witrynach tego typu z łatwością znajdziemy nie tylko olbrzymią gamę różnorodnych ofert zatrudnienia, ale również bogaty zakres cennych materiałów edukacyjnych, które pomogą nam ocenić swoje szanse oraz zorientować się w realiach panujących w danym kraju.