Jednym z istotniejszych problemów osoby, która przyjeżdża do Holandii w celach zarobkowych jest odnalezienie efektywnego sposobu na przemieszczanie się po mieście lub pomiędzy poszczególnymi miejscowościami. W takich przypadkach rzeczą oczywistą stanowi to, że jeśli cały wyjazd ma być opłacalny, warto ograniczyć do minimum wszystkie konieczne do poniesienia koszty. Na szczęście funkcjonujący w Holandii transport publiczny jest bardzo nowoczesny, świetnie zorganizowany, a – przy wyborze odpowiedniego wariantu biletów – nie tak drogi, jak można by się obawiać.

Rodzaje komunikacji publicznej dostępne w Holandii

Powszechnie funkcjonujące w Holandii środki publicznego transportu nie różnią się specjalnie pod względem swoich rodzajów od tych, które obecne są w Polsce. Wśród nich odnajdziemy m.in. autobusy, tramwaje, metro oraz pociągi – niezwykle przydatne podczas odbywania podróży międzymiastowych. Różnica między holenderską a naszą rodzimą komunikacją miejską objawia się jednak w jakości. Tam pojazdy są nowoczesne, ekologiczne, szybkie i niemal bezawaryjne, a z każdym rokiem rozwój strefy transportowej dynamicznie postępuje. Ludziom przybywającym do tego kraju zza granicy, poruszanie się po mieście czy pomiędzy miastami nie powinno sprawiać zatem większego problemu.

System OV-chipkaart

Od 2014 roku w Holandii funkcjonuje tzw. system OV- chipkaart, czyli po prostu karty czipowe wykorzystywane na potrzeby transportu publicznego. Zasadniczo, nawet gdybyśmy chcieli kupić pojedynczy bilet na terenie tego kraju, w rzeczywistości otrzymalibyśmy czipową kartę jednorazowego użytku. OV- chipkaart po raz pierwszy zastosowano w rotterdamskim metrze w roku 2005 i przez kolejne lata (aż do wspomnianego roku 2014) system ten sukcesywnie wypierał wcześniej istniejące rozwiązania.

Niewątpliwą zaletą karty czipowej jest możliwość korzystania z dowolnego typu transportu publicznego w Holandii na całym jej obszarze. Ponadto, jeżeli planujemy intensywnie korzystać z komunikacji miejskiej, możemy także wyrobić sobie anonimową lub spersonalizowaną kartę czipową wielorazowego użytku. W tym drugim przypadku OV- chipkaart posiadałaby nadrukowane zdjęcie oraz dane osobowe właściciela, co uniemożliwiłoby jej wykorzystywanie przez potencjalnego złodzieja. Spersonalizowana czip karta będzie zalecana przede wszystkim ludziom, planującym zostać w kraju dłużej (np. kilka lat). Koszt wyrobienia anonimowej lub zindywidualizowanej karty zamyka się w kwocie 8 euro. Sama karta ważna jest natomiast przez 5 lat od jej wydania.

Gdzie się udać w celu pozyskania karty OV- chipkaart?

Ponieważ cały transport publiczny w Holandii bazuje na karatach czipowych, ciężko uświadczyć jakichkolwiek problemów z dostępem do nich.

OV- chipkaart zakupić można m.in. w:

  •  punktach informacyjnych na dworcach autobusowych i kolejowych
  •  w automatach biletowych gęsto rozsianych po wielu punktach komunikacyjnych w całym kraju
  •  kioskach, choć w tym przypadku pobierana jest zwykle dodatkowa opłata manipulacyjna oraz wymagany jest jednoczesny zakup doładowania karty.

Wspomniane sposoby pozyskania OV- chipkaart dotyczą oczywiście kart anonimowych. Jej spersonalizowany wariant trzeba odpowiednio wcześniej zamówić, a następnie poczekać na jego wyrobienie (do kilkunastu dni).

Jak używać karty OV- chipkaart?

Z każdego rodzaju OV-chipkaart (jednorazowego lub przedpłaconego anonimowego/spersonalizowanego) korzysta się dokładnie tak samo. Kartę należy odbić na wejściu oraz przy wyjściu z określonego środka transportu publicznego w Holandii. Odbywając podróż autobusem, odbijamy czip kartę wchodząc i wychodząc z pojazdu. Jadąc pociągiem, używamy automatów zlokalizowanych na peronie lub przy wejściu na teren dworca. W przypadku przesiadek z jednego pociągu do drugiego kartę po raz drugi odbijamy dopiero po osiągnięciu ostatniego punktu naszej trasy. Po każdym odbiciu automat wyświetla nam informację na temat salda oraz wysokości opłaty pobieranej z karty.

Czy zawsze opłaca się korzystać z przedpłaconej karty OV- chipkaart?

OV- chipkaart w wariancie przedpłaconym warto zakupić, jeśli planujemy intensywnie korzystać z transportu publicznego w Holandii. W przeciwnym wypadku – np. odbywając podróże wyłącznie pociągami – kwestię tę warto dokładnie przeliczyć, ponieważ może się okazać, że lepiej wyjdziemy na kartach jednorazowych.