Z roku na rok wzrasta liczba Polaków pracujących w Holandii. W 2005 roku było ich 30 tys., a w 2018 roku już ponad 200 tys. Wszystko wskazuje na to, że Polacy pokochali ten kierunek zarobkowy. Warto zatem sprawdzić, co w szczególności charakteryzuje tamtejszy rynek pracy, w czym tkwi jego fenomen oraz na jakich stanowiskach można najszybciej znaleźć pracę, a które z kolei dają możliwość najwyższej wypłaty.

Niskie bezrobocie i wolne miejsca pracy

Holandia jest kolejnym europejskim państwem, w którym stopa bezrobocia plasuje się na bardzo niskim poziomie, obecnie to zaledwie 3,3%. Dobra sytuacja na rynku pracy stanowi tylko jedną stronę medalu – na wielu stanowiskach brakuje rąk do pracy. Z tego względu otwiera się szansa m.in. dla Polaków, pragnących znaleźć zatrudnienie za granicą.

Praca fizyczna dla kobiet i mężczyzn

Rynek pracy w Holandii jest otwarty szczególnie dla osób pracujących fizycznie. Oferty skierowane są zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn. Najwięcej ogłoszeń związanych jest z sadownictwem, kwiatami czy też branżą spożywczą oraz pracą w magazynie. Bez problemu osoby poszukujące zarobku, niemające wysokich kwalifikacji oraz nieznające języka holenderskiego czy angielskiego, mogą bardzo łatwo znaleźć pracę dla siebie.

Rolnictwo

W okresie wiosennym oraz letnim najczęściej wybierana jest praca w sektorze rolniczym. Wtedy to każdy, kto tylko będzie chciał zarobić pieniądze, z pewnością będzie miał taką możliwość. Wiele ogłoszeń dotyczy głównie zbierania owoców i warzyw — truskawek, jabłek, gruszek, szparagów oraz brokuów. Taka forma zarobku przyciąga szczególnie osoby młode, z dobrą kondycją lub chcące podreperować domowy budżet. Do końca 2019 roku ma się pojawić blisko 5000 nowych stanowisk związanych głównie z rolnictwem oraz leśnictwem.

Branża florystyczna

Holandia słynie z uprawy tulipanów, dlatego nic w tym zaskakującego, że można tam znaleźć bardzo wiele ofert, gdzie poszukiwane są osoby właśnie do takiej pracy. Do najważniejszych obowiązków należy zbieranie cebulek tych kwiatów. Oprócz tulipanów popularne jest także pielęgnowanie róż i orchidei.

Praca w magazynach

Ze względu na ciągle rosnące zapotrzebowanie na holenderskim rynku pracy każdego miesiąca poszukiwane są osoby do pracy w magazynach. Ten trend z roku na rok wzrasta, dlatego chętnie przyjmowani są również emigranci zarobkowi. Do obowiązków na takich stanowiskach należy głównie załadunek oraz rozładunek towarów.

Dobrze płatna praca w Holandii

Holendrzy doceniają pracowników z kierunkowym wykształceniem, dlatego takie osoby uzyskują możliwość osiągnięcia wyższej płacy, niż ma to miejsce w przypadku pracowników fizycznych. Konieczna będzie wtedy znajomość języka obcego. Wśród najbardziej pożądanych kompetencji można wyróżnić zdolności analityczne, komunikacyjne oraz techniczne. Zatrudnienie czeka przede wszystkim w dużych miastach takich jak Amsterdam, Rotterdam, Eindhoven czy też Utrecht.

Najlepiej płatne zawody w Holandii

  • Lekarze – Absolwenci szkół medycznych z co najmniej kilkuletnim doświadczeniem i specjalizacją mogą uzyskać dobrze płatną pracę na terenie Holandii. Wynagrodzenie w niektórych przypadkach sięga nawet kilkuset tysięcy euro rocznie. Największe zapotrzebowanie jest na pediatrów i psychiatrów.
  • Prawnicy – z kolei osoby, które ukończyły studia prawnicze oraz odbyły praktykę zawodową, mogą liczyć na dobrze płatną pracę w Holandii. Przy 3-letnim doświadczeniu możliwe jest uzyskanie pensji wynoszącej około 100 tys. euro w ciągu roku.
  • Specjaliści IT – wiedza związana z IT sprawia, że możliwe jest uzyskanie pracy na wielu stanowiskach związanych z analityką baz danych. W tym przypadku średnie zarobki wynoszą około 75 tysięcy euro rocznie. Brakuje także osób umiejących tworzyć strony internetowe, aplikacje oraz zarządzających bazami danych.

Co ciekawe nie zawsze wymagane jest ukończenie studiów wyższych, aby pracować na tych stanowiskach, gdyż cenniejsze jest bogate doświadczenie oraz ukończone wartościowe kursy i szkolenia.