Wybierasz się do kraju wiatraków i zastanawiasz się jakie są dni wolne od pracy w Holandii oraz czy Holendrzy obchodzą te same święta co Polacy? Zapewniamy Cię, że pod tym względem nasze państwa są dość zbliżone do siebie, choć nie wszystkie holenderskie uroczystości pokrywają się z  polskimi wydarzeniami.

W Niderlandach nie obchodzi się Święta Trzech Króli (6 stycznia), Bożego Ciała, Uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (15 sierpnia) ani Wszystkich Świętych (1 listopada). Rzecz jasna, nie ma także dnia wolnego z okazji Narodowego Święta Niepodległości 11 listopada. Mieszkańcy krainy tulipanów uwielbiają jednak świętować i wypoczywać, mimo że na co dzień cechują się pracowitością. Holendrzy spędzają swój wolny czas na wspólnym biesiadowaniu z najbliższymi i również obcokrajowcom przebywającym w celach zarobkowych dają taką możliwość. Wielu pracodawców natomiast daje zatrudnionym szansę zarobienia większej gotówki w dni wolne Holandia to kraj, który oferuje imigrantom wiele możliwości.

 

Święta i dni wolne w Holandii

 

Decydując się na przeprowadzkę do Holandii w celach zarobkowych nie musisz obawiać się rezygnacji z obchodzenia najważniejszych świąt w gronie najbliższych. Obywatele tego kraju najczęściej spędzają z rodziną święta i dni wolne od pracy Holandia to kraj w którym dominuje chrześcijaństwo, dlatego wiele uroczystości odbywa się w tym samym czasie, co w Polsce. Dni wolne w Holandii przypadają w pierwszy oraz drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia 25 i 26 grudnia i 1 stycznia w Nowy Rok. Jedną z okazji do zabawy jest karnawał, jednak nie w każdej części państwa się go celebruje – zależy to od regionu oraz występowania danego wyznania religijnego. W północnej części kraju mieszkają głównie protestanci i tam nie występują huczne imprezy. Na południu natomiast, gdzie żyją głównie katolicy, przez trzy dni odbywają się uroczystości. W tym czasie zamyka się szkoły, urzędy państwowe, a na ulicach organizuje parady, barwne korowody przebierańców, liczne widowiska artystyczne czy zabawy taneczne. Ten czas to szansa zarówno na udaną zabawę, jak i zarobienie dodatkowej gotówki w branży gastronomicznej oraz rozrywkowej – Polacy przebywający wówczas w celach zarobkowych w Limburgii oraz Brabancji mają okazję, by dorobić. W innych miejscach wszystko zależy od tego, do jakiego wyznania religijnego należą właściciele danego przedsiębiorstwa. W kraju takim jak Holandia dni wolne od pracy zdarzają się więc dość często.

Holendrzy obchodzą także tzw. ruchome święta Zmartwychwstania Pańskiego, czyli Wielkanocy, przypadające na okres wiosenny. Niektóre zakłady pracy są nieczynne również w Wielki Piątek, a wszystko to zależy od specyfiki danego przedsiębiorstwa. Dni wolne w Holandii przypadają także w Dzień Wniebowstąpienia Pańskiego w maju, natomiast 10 dni później obchodzi się Zesłanie Ducha Świętego czyli tzw. Zielone Świątki (niedziela i poniedziałek).

 

Dni wolne w Holandii z okazji świąt narodowych

 

Holendrzy obchodzą dwa uroczyste święta narodowe, które są dniami wolnymi od pracy. Pierwszy z nich to Dzień Króla, przypadający 27 kwietnia, w dniu urodzin obecnego władcy Holandii, Willema-Alexandra Clausa Georga Ferdinanda. To bardzo ważne święto w Holandii. Wówczas obywatele wystawiają na ulicach swoje stragany z rozmaitymi przedmiotami na sprzedaż – uroczystość pozwala każdemu na wolny handel. Mieszkańcy Niderlandów mogą sprzedawać wtedy wszystkie towary, jakie chcą, bez specjalnych pozwoleń oraz uiszczania podatków. Przebierają się również w barwne stroje i hucznie świętują, organizując parady, pochody oraz liczne festyny i zabawy muzyczne. Osoby pochodzące z innych państw, przebywające w tym czasie w Holandii w pracy, mogą w uzyskać dzień wolny lub pracować.

Drugie uroczyście obchodzone święto narodowe to Dzień Wyzwolenia, przypadający 5 maja. W tym dniu urzędy państwowe i szkoły pozostają nieczynne, jednak zakłady usługowo-handlowe, takie jak sklepy, lokale gastronomiczne i obiekty rozrywkowe nadal świadczą usługi. Wielu Holendrów chodzi w tym dniu do pracy, jednak co 5 lat dzień ten jest dniem wolnym. Dla osób przebywających w tym czasie w kraju wiatraków w celach zarobkowych to z reguły dzień pracujący.