Holandia to dobrze znany Polakom kierunek migracji zarobkowej. Najczęściej kojarzy się z pracą tymczasową przy zbiorze owoców i tulipanów. To skojarzenie nie jest przypadkowe. Owoce czy kwiaty stanowią silny towar eksportowy Holandii, co oznacza, że jego producenci chętnie sięgają po wsparcie zewnętrznych pracowników w sezonie zbiorów.

Najlepszy moment na rozpoczęcie pracy w Holandii przy zbiorach owoców, warzyw i kwiatów to przełom wiosny oraz lata. Doskonale zbiega się to z kalendarzami akademickimi, w których czerwiec, lipiec, sierpień i wrzesień często bywają wolne od zajęć lub egzaminów. Praca przy zbiorach wymaga dobrej kondycji, więc studenci często są nią zainteresowani. Omawiane prace zazwyczaj nie wymagają żadnych kwalifikacji. Wybierając Holandię można połączyć pracę zarobkową z wyjazdem zagranicznym nastawionym na zwiedzanie w wolnych chwilach.

Wiosna i lato najlepszym czasem dla studentów poszukujących pracy tymczasowej

Okres od czerwca do września z pewnością jest idealnym momentem dla studentów na podjęcie pracy w Holandii. W tym czasie pracowników szukają producenci ziemniaków i cebulek kwiatowych (wzmożony sezon prac to lipiec – sierpień), producenci warzyw kapustnych (sierpień – wrzesień), a także sady pełne jabłek, śliwek oraz gruszek (wrzesień – październik). Przez cały czas od maja do września można też podjąć pracę przy zbiorach kwiatów polnych – najczęściej tulipanów i lilii czy piwonii. Zdecydowaną większość prac w sezonie letnim to prace na świeżym powietrzu tj. pielęgnacja upraw polnych czy prace pielęgnacyjne w sadach owocowych.

Gdzie szukać pracy? Każdy region Holandii ma swoją charakterystykę. Północna część kraju słynie z nagromadzenia plantacji tulipanów. Zbiór kwiatów polnych czy prace przy cebulkach kwiatowych odbywają się na zachodzie w takich regionach jak Brabancja, Breda czy Venlo. W Brabancji czy Fryzji łatwo można znaleźć pracę przy wykopkach ziemniaków. Ze śliwek, jabłek i gruszek słynie południowy wschód czyli region Zeeland oraz północna Holandia. Kalafiory hodowane są we Fryzji, na północy, ale też na południowym zachodzie kraju.

Stała praca w Holandii – możesz znaleźć ją przez cały rok

Zawsze jest dobry czas na szukanie stałej pracy. Poszukiwania pracy można też zaczynać od września, gdy kończy się sezon urlopowy oraz prac dorywczych. Niektórzy mogą zahaczyć się u pracodawcy na dłużej dzięki pracy sezonowej, ale niestety nie wszyscy mają tyle szczęścia. Pocieszenie może przynieść fakt, że przy plantacji kwiatów lub warzyw szklarniowych pracę można znaleźć przez cały rok. Osoby zainteresowane stałym zatrudnieniem mogą próbować swoich też na produkcji lub w logistyce. Tam praca odbywać się może przez cały rok, oczywiście z uwzględnieniem urlopów na powrót do kraju. Podobnie przez cały rok pracę można znaleźć przy szklarniowej hodowli truskawek. Niewiele osób o tym wie, ale faktem jest, że przy roślinach szklarniowych pracuje się też w miesiącach zimowych. W szklarni oraz sortowni pracy najlepiej szukać na północy kraju, która słynie z tulipanów. Jeśli chodzi o hodowlę truskawek, to w zasadzie jest ona rozsiana równomiernie w całym kraju.

Lato jesień oraz wczesna zima to miesiące, w których zarabia się najlepiej

Ze względu na charakterystykę pracy w szklarniach i przy plantacjach największe zarobki wchodzą w grę od kwietnia do września, a następnie od września do grudnia. W tym czasie tygodniowo zarobić można od 300 do 500 euro. W pozostałych miesiącach oczywiście pracę można otrzymać, ale należy spodziewać się mniejszych stawek. Od stycznia do marca, gdzie sezon dopiero się rozpoczyna,  zarabia się średnio mniej z uwagi na mniejsze zapotrzebowanie na pracę w tym okresie. Wszystko zależy oczywiście od pracodawcy, regionu i naszego zakresu obowiązków, niemniej warto pamiętać o tych różnicach, planując swój wyjazd do Holandii.

Zimą potrzebni są również dodatkowi pracownicy do sklepów i fabryk. Wiele ogłoszeń skierowanych jest do elektryków, monterów, hydraulików, ale też dla budowlańców. Sporo prac posiada oznaczenia jako te, w których niewymagana jest znajomość języka (dotyczy to np. zbieraczy pieczarek lub osób pracujących w sortowniach róż czy chryzantem). Jak się okazuje, wystarczy tylko wybrać dla siebie optymalny moment w sezonie najwyższych płac oraz dzięki pomocy sprawdzonej agencji pracy można łatwo znaleźć dobrze płatną pracę bez znajomości języka.