Podatki w Holandii w 2023 – jakie są zmiany?

Stawka w €
Data rozpoczęcia:
Czas trwania:
Wymagany język:
Region Pracy:

Holandia to kraj, który od lat cieszy się dobrą kondycją gospodarki. Z tego powodu wielu Polaków decyduje się na wyjazd do Królestwa Niderlandów w celach zarobkowych. W takiej sytuacji warto znać system podatkowy danego państwa, by nie narazić się na kary ze strony urzędów, a także zminimalizować wysokość danin. W 2023 roku wdrożone zostały w Holandii zmiany, które wpływają na podatki płacone przez wszystkich pracowników. Opisujemy najważniejsze z nich, przytaczamy kwoty i wyjaśniamy skomplikowane zagadnienia.

 

Kto musi rozliczać podatki w Holandii?

Każda osoba, która uzyskuje dochód w Holandii i jest zameldowana na terenie tego kraju, ma obowiązek rozliczenia się z Belastingdienst, czyli holenderskim urzędem podatkowym. Dlatego warto wiedzieć, jak działa tamtejszy system podatkowy i zapoznać się z aktualnymi przepisami. Jeśli dany pracownik nie jest zameldowany w Niderlandach, musi rozliczyć podatki tylko wtedy, gdy otrzyma pismo Aangiftebrief, jego zwrot podatku będzie wyższy niż 15 € lub dopłata do podatku wyniesie więcej niż 46 €. Osoby zameldowane na terenie Niderlandów są zobowiązane do rozliczenia podatkowego do 1 lipca, natomiast osoby niezameldowane muszą dokonać rozliczenia do 1 maja.

 

Progi podatkowe w Holandii w 2023 – co się zmieniło?

Do niedawna holenderski system podatkowy składał się z trzech progów podatkowych, które były uzależnione od wysokości dochodów i wynosiły: 36,65%, 38,05% oraz 51,75%. Jednakże wprowadzone w ostatnich latach uproszczenia doprowadziły do obniżenia liczby progów do dwóch. Niestety, podatki te nadal pozostają stosunkowo wysokie, choć w 2023 roku stawka dla osób z najniższymi dochodami – nieprzekraczającymi 73 031 € – uległa nieznacznej zmianie na korzyść podatników.

Obecnie progi podatkowe w Holandii w 2023 roku wyglądają następująco:

– podatek dochodowy wynosi 36,93% dla dochodów poniżej 73 031 euro,

– podatek dochodowy wynosi 49,5% dla dochodów powyżej 73 031 euro.

Warto jednak zauważyć, że obniżka stawki podatku w pierwszym progu podatkowym jest niewielka dla większości obywateli. W ubiegłym roku za dochód nieprzekraczający 68 705 € w ciągu roku obowiązywał podatek w wysokości 37,07%. Zmiany w wielu przypadkach mogą okazać się więc ledwo zauważalne. Trzeba również przypomnieć, że podatek dochodowy 49,5% w drugim progu obejmuje jedynie kwotę nadwyżki powyżej 73 031 euro.

 

Jakie jeszcze zmiany w ulgach i podatkach weszły w życie w 2023 roku w Holandii?

W 2023 r. osoby pracujące w Niderlandach nie będą już mogły skorzystać z popularnej ulgi na niepracującą żonę, czyli wspólnego rozliczenia podatkowego z małżonkiem bądź innym partnerem, który nie osiągnął w danym roku dużych dochodów lub w ogóle nie pracował. Zmiana ta jest szczególnie ważna dla Polaków, którzy przyjeżdżali do Holandii do pracy wraz z rodziną. Dzięki uldze mogli płacić niższe podatki. Teraz niderlandzki rząd uniemożliwił to rozwiązanie, mając na celu zachęcenie większej liczby bezrobotnych do podjęcia pracy.

Drobne zmiany w holenderskim systemie podatkowym zostały również wprowadzone w 2023 r. ze względu na wysoką inflację. Jedną z ważniejszych nowości jest podniesienie maksymalnej ulgi podatkowej dla pracowników o 792 euro, do kwoty 5.052 euro. Ulga ta przysługuje wszystkim osobom, otrzymującym wynagrodzenie z tytułu zatrudnienia i jest automatycznie obliczana podczas składania zeznania podatkowego.

Rząd podjął również kroki mające na celu poprawę sytuacji ekonomicznej obywateli poprzez zwiększenie pensji minimalnej oraz świadczeń socjalnych dla rodzin z dziećmi. Pensja minimalna została podwyższona z 1756,20 euro do 1934,40 euro brutto.

Na koniec warto wspomnieć o tym, jak w 2023 r. w Holandii zmieniły się podatki związane z klimatem i nieustannym dążeniem do ograniczenia emisji CO2. Wraz z początkiem roku znacząco wzrósł podatek lotniczy, którego stawka obecnie wynosi 26,43 euro za każdy zakupiony bilet (wcześniej 7,95 euro). Nie wszystkie zmiany są jednak negatywne dla podatników. Niderlandy zniosły VAT na panele fotowoltaiczne dla osób prywatnych, licząc na to, że z energii solarnej zacznie korzystać większa liczba gospodarstw domowych.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: