Holandia to niewielki, ale niezwykle rozbudowany pod względem gospodarczym kraj. Holenderski rynek pracy jest ustabilizowany i bardzo chłonny, a jednocześnie atrakcyjny finansowo dla polskich pracowników. Wielu Polaków zastanawia się więc, czy praca bez doświadczenia w Holandii jest możliwa? Tak, ale przed zdecydowaniem się na wyjazd warto poznać kilka istotnych kwestii, które pomogą podjąć decyzję.

Praca powinna być znaleziona za pośrednictwem rzetelnej agencji

Bez względu na to, czy pracownik chce wyjechać wyłącznie sezonowo, czy na dłuższy okres, powinien znaleźć zaufaną agencję, która pomoże mu trafić do solidnego pracodawcy. Media często informują o firmach oferujących złe warunki zatrudnienia lub zamieszkania, a nawet o sytuacjach zagrażających życiu osób, które wyjechały do pracy za granicę. Dlatego tak ważne jest poświęcenie czasu oraz wyszukanie pośrednika, który dba o interesy swoich klientów i przedstawia wyłącznie oferty sprawdzonych pracodawców. Profesjonalna agencja powinna także spełniać oczekiwania przyszłej kadry w zakresie dopasowania charakteru i grafiku godzinowego pracy, a także systemu płacowego. Rzetelny pośrednik pomoże w zorganizowaniu transportu do Holandii, uzyskaniu właściwego ubezpieczenia oraz znalezieniu mieszkania już na miejscu. Poinformuje również o przepisach prawa, ale też o kwestiach medycznych obowiązujących w danym kraju, a także o ogólnych zasadach dotyczących legalnej pracy. Pracownik, który będzie potrzebował pomocy będąc już w Holandii również może ją otrzymać. Tylko podejmując współpracę ze sprawdzoną agencją możemy mieć pewność profesjonalnego podejścia i doradztwa popartego doświadczeniem na każdym etapie wyjazdu.

Różnorodność ofert pracy na rynku holenderskim

Rynek pracy w Holandii oferuje tak wiele ofert zatrudnienia, że nawet osoba bez doświadczenia może szybko znaleźć ciekawą pracę. Na jakich stanowiskach brakuje rąk do pracy?

– Praca fizyczna dla kobiet i mężczyzn m.in. w sadownictwie, branży spożywczej – pomoc w obsłudze logistycznej sklepów, sprzątaniu

– Rolnictwo – ogłoszenia dotyczą przede wszystkim sortowania oraz zbierania warzyw i owoców – jabłek, szparagów, gruszek czy brokułów. Taka forma pracy będzie atrakcyjna głównie dla osób młodych, które chcą szybko zarobić swoje pierwsze pieniądze

– Zatrudnienie przy produkcji – najczęściej praca przy taśmach produkcyjnych, wykonywanie określonych czynności na bezpiecznych stanowiskach. Najczęściej możliwy jest system zmian dziennych lub nocnych

– Branża florystyczna – zatrudnienie znajdują osoby pracujące przy uprawach tulipanów, orchidei i róż. Do najważniejszych obowiązków należy pielęgnowanie kwiatów oraz zbieranie ich cebulek

– Praca w magazynach – personel zajmuje się głównie załadunkiem i rozładunkiem towarów. Możliwy system zmianowy dzienny albo nocny.

Znajomość języka będzie dodatkowym atutem

W Holandii bez problemu mogą znaleźć pracę osoby, które nie znają języka angielskiego i holenderskiego. Profesjonalny pośrednik zadba o uregulowanie wszelkich formalności, zapewni opiekę koordynatora na miejscu oraz zakwaterowanie, będzie także odpowiedzialny za kontakt z pracodawcą. Warto dodać, że znajomość języka obcego stanowi dodatkowy atut podczas rekrutacji, ale najczęściej wymagane są wyłącznie podstawy angielskiego lub holenderskiego. Nieznajomość języków obcych nie jest problemem dla potencjalnego pracownika. Na zatrudnienie w Holandii bez znajomości języka mają szansę głównie osoby nastawione na pracę w ogrodnictwie, rolnictwie czy produkcji.

Jak przygotować się do wyjazdu?

Potencjalni pracownicy, żeby znaleźć zatrudnienie w Holandii, nie potrzebują doświadczenia, dlatego tak wiele osób decyduje się na wyjazd. Warto pamiętać, że przygotowując się do podróży, należy zabrać ze sobą: dokument tożsamości ważny jeszcze minimum przez pół roku, prawo jazdy, dodatkowo, jeśli tego wymaga pracodawca także odpowiednie obuwie i odzież ochronną. Można zabrać ze sobą również dokumenty potwierdzające poprzednie prace oraz pieniądze, które pozwolą utrzymać się na początku pobytu, ponieważ pierwsza wypłata następuje po 2-3 tygodniach.