Praca Holandii bez znajomości języka? Zdecydowanie TAK.

Holenderski rynek pracy jest wciąż atrakcyjnym kierunkiem emigracji zarobkowej dla Polaków.
Zachęcający wysokimi zarobkami, stabilną polityką migracyjną i sprawnie funkcjonującą służbą zdrowia
jest nadal chętnie wybierany jako sposób zarabiania na życie czy poprawę aktualnej sytuacji finansowej.
Według danych statystycznych liczba osób z Polski obecnie pracujących na terenie Holandii przekracza ponad 200 tyś.
Czy zatem znajomość języka obcego jest nadal wymagana do podjęcia pracy?

Motywacja do pracy jest najważniejsza.

Na zatrudnienie w Holandii bez znajomości języka mogą liczyć pracownicy zorientowani na wykonywanie prac nie tylko w ogrodnictwie czy rolnictwie, ale coraz częściej również w branży produkcyjnej czy logistyce. Rosnące zapotrzebowanie na pracowników wpłynęło na przewartościowanie wymagań wobec przyszłych pracowników zagranicznych. Coraz częściej zmotywowani pracownicy mogą znaleźć zatrudnienie praktycznie w każdej dostępnej branży bez znajomości języka angielskiego czy niderlandzkiego. W większości przedsiębiorstw na terenie Holandii pracują już nasi rodacy co znacznie ułatwia wprowadzenie nowego pracownika.

Oferty pracy bez znajomości języka obcego.

Przeglądając aktualne oferty pracy można wyciągnąć wnioski, że większość z nich nie wymaga biegłego posługiwania się angielskim czy niderlandzkim do podjęcia pracy w Holandii. Duża część z tych prac wykonywanych na produkcji czy sortowniach lub w ogrodnictwie/rolnictwie jest możliwa praktycznie od zaraz bez doświadczenia.  Dużym ułatwieniem dla kandydata jest podstawowa lub komunikatywna znajomość zwrotów czy pojęć w języku obcym w danej branży, usprawniając tym samym wdrożenie na stanowisku pracy. Jednakże nie ma przeciwskazań, aby skorzystać z tych ofert bez posługiwania się językiem obcym.

Na jaką pracę mogą liczyć osoby znające język?

Znajomość języka angielskiego czy niderlandzkiego z pewnością przyniesie kandydatowi wymierne korzyści. W zależności od biegłości posługiwania się danym językiem można już poszukiwać ofert na specjalistyczne stanowiska pracy. Oferty z branży technicznej tj. spawacz Mig/Mag/Tig czy przy prefabrykatach betonowych wymagają, aby kandydat posługiwał się branżowym językiem oraz aby wykazał się znajomością rysunku technicznego i posiadał odpowiednie certyfikaty. Na tych stanowiskach z kolei kandydat może liczyć na znacznie wyższe wynagrodzenie z uwagi na posiadane kwalifikacje. Również prace magazynowe na stanowiskach order picker (zbieranie zamówień) czy ładownie/rozładowywanie towarów dla osób znających przynajmniej w stopniu podstawowym język angielski są już dostępne. Tego typu stanowiska zazwyczaj umożliwiają podjęcie pracy na dłuższy okres czasu, czasami na kilka lat lub nawet na stałe.

Praca w Holandii dostępna dla wszystkich

Korzystając z usług rzetelnej agencji pośrednictwa pracy możesz bez obaw znaleźć zatrudnienie na stanowiska zarówno bez jak i ze znajomością języka. Znaczna część przedsiębiorstw holenderskich stawia na rozwój pracowników i proponuje kursy języka niderlandzkiego, otwierając tym samym drogę do przyszłego awansu na wyższe stanowiska. Warto przemyśleć i z pewnością dopytać czy w firmie do której zamierzasz aplikować dostępne są kursy językowe.