Oferty pracy w Holandii cieszą się dużą popularnością wśród Polaków. Holenderski rynek pracy pozostaje otwarty na pracowników zza granicy, którzy zyskują atrakcyjne warunki zatrudnienia w porównaniu do kraju pochodzenia. Podjęcie pracy w Holandii staje się dużym przedsięwzięciem, wymagającym skrupulatnego podejścia. W dzisiejszym artykule odpowiadamy na 5 najczęściej zadawanych pytań od osób, które są zainteresowane emigracją zarobkową do Holandii. Poruszymy takie kwestie jak system podatkowy, ubezpieczenia, znajomość języka, czy pośrednictwo agencji pracy. Zapraszamy do lektury.

1. Jak działają firmy wysyłające do pracy za granicą?

Korzystanie z usług agencji pracy w Holandii to obecnie najlepszy sposób na podjęcie pracy w tym kraju i uniknięcie stresu, jaki wiąże się z poszukiwaniem zatrudnienia na własną rękę. Firmy wysyłające do pracy za granicą przyjmują rozmaite modele działalności i zakres wsparcia dla pracowników. Agencja zatrudnienia Job Service od kilkunastu lat zajmuje się pośrednictwem pracy u pracodawców zagranicznych w Holandii. Pośrednictwo pracy ma funkcję pomostu między potrzebami pracodawców a interesami przyszłych pracowników. Zadaniem agencji pracy staje się stworzenie bazy rzetelnych pracodawców, gotowych do zaoferowania legalnego zatrudnienia na atrakcyjnych warunkach finansowych. Firmy pośredniczące w szukaniu pracy oferują również wiele usług dodatkowych, takich jak analiza formalna umów o pracę, negocjowanie wynagrodzeń, pomoc w znalezieniu zakwaterowania, wsparcie przy wypełnianiu formalności, czy organizacja transportu z Polski do miejsca pracy w Holandii. Doradcy agencji udzielają również szczegółowych informacji w zakresie prawa podatkowego i ubezpieczeń zdrowotnych. Poszukiwania firm wysyłających do pracy za granicą warto ograniczyć do podmiotów o wieloletniej obecności na rynku, specjalizujących się w jednym kraju i mogących się wykazać nieposzlakowaną opinią.

2. Czy jest możliwa praca w Holandii bez języka?

W Holandii językiem urzędowym jest niderlandzki, jednak większa część społeczeństwa doskonale porozumiewa się także po angielsku. Przy długotrwałym pobycie, praca w Holandii bez języka stałaby się uciążliwa. Dlatego warto podjąć wysiłek i rozpocząć naukę. Jednak wyjazd do pracy do Holandii dalej będzie możliwy, nawet jeśli pracownik posługuje się wyłącznie językiem polskim. Nie każdy pracownik fizyczny musi posiadać znajomość języka obcego. W kontakcie z pracodawcą i załatwianiu wszelkich kwestii formalnych mogą pomóc obecni na miejscu pracownicy agencji zatrudnienia. Istnieje wiele ofert zatrudnienia, w których posługiwanie się językiem obcym nie stanowi niezbędnego warunku dla sumiennego wykonywania swoich obowiązków. Nie możemy natomiast zaprzeczyć, że umiejętność komunikowania się w języku angielskim stanowi duży atut, a także ułatwia codzienne funkcjonowanie w Holandii poza godzinami pracy.

3. Praca w Holandii z zakwaterowaniem – jak ją znaleźć?

Agencja pracy tymczasowej zapewnia pomoc w znalezieniu taniego zakwaterowania blisko miejsca pracy. Dosyć często zdarza się, że w gronie pracodawców nawiązujących współpracę z agencją znajdują się firmy posiadające kompleksową infrastrukturę mieszkalną dla osób zza granicy. Koszty wynajęcia pokoju pracowniczego pozostają nieporównywalnie niższe, niż gdybyśmy chcieli na własną rękę wynająć mieszkanie w centrum dużego miasta w Holandii. Rozliczenie następuje wówczas poprzez agencję pracy, która potrąca kwotę ok. 100 euro tygodniowo z wynagrodzenia. Pary mogą liczyć na większą prywatność i współdzielenie wydatków za wynajem pokoju. Warto mieć świadomość, że pokoje tego typu są przeznaczone dla osób bez dzieci i nieposiadających zwierząt domowych. Praca w Holandii z zakwaterowaniem to wygodna opcja, pozwalająca na uniknięcie czasochłonnego procesu poszukiwania lokalu i generująca zauważalne oszczędności.

4. Jakie ubezpieczenie zdrowotne Holandia proponuje osobom zatrudnionym?

Podejmując pracę w Królestwie Niderlandów, każdy pracownik ma obowiązek odprowadzania składki na ubezpieczenie zdrowotne Holandia nakłada ten wymóg również na pracowników tymczasowych, zatrudnionych poprzez agencję pracy. Koszty ubezpieczenia nie są jednak wysokie. Zazwyczaj mieszczą się w kwocie 100 euro miesięcznie, w zależności od wybranego pakietu. Ubezpieczenie daje dostęp do usług medycznych i uprawnia do otrzymania zasiłku chorobowego.

5. Podatek dochodowy Holandia – jakie należności trzeba odprowadzać do lokalnego fiskusa?

Wszyscy pracownicy w Holandii mają obowiązek odprowadzać podatek dochodowy Holandia oferuje dość wysokie stawki podatkowe, obejmujące dwa progi dochodów. Dla osób zarabiających poniżej 68 508 euro w skali roku przypisano 37,10% podatku. Przekroczenie tej kwoty pociąga za sobą konieczność zapłacenia podatku w wysokości 49,50%. Wielu pracowników zza granicy może natomiast skorzystać z zasady tax ruling, która 30% ich dochodu traktuje jako kwotę wolną od podatku. Podatek dochodowy Holandia pobierze o 70% wynagrodzenia przez 5 lat pracy na terytorium tego państwa. Po upływie 5 lat, zasada tax ruling przestaje obowiązywać. Będąc osobą zatrudnioną przez agencję pracy, nie musisz martwić się o samodzielne odprowadzanie należności podatkowych do holenderskiego urzędu skarbowego. Te kwestie załatwi za Ciebie pracodawca, a na konto otrzymasz już kwotę netto.