Rozliczenie podatku z Niemiec – jakie dokumenty są potrzebne i jakie procedury są z tym związane?

Stawka w €
Data rozpoczęcia:
Czas trwania:
Wymagany język:
Region Pracy:

Mając na uwadze wiele nieścisłości w kwestii rozliczeń podatkowych w RFN, przygotowaliśmy zwięzły poradnik wyjaśniający najważniejsze zagadnienia. Przedstawimy dokumenty, jakie należy skompletować przy rozliczeniach z niemieckim fiskusem. Odpowiemy również na często zadawane pytania na temat zwrotu podatku za pracę za granicą. Jak otrzymać należne środki? Jakie terminy składania deklaracji obowiązują pracowników? Zapraszamy do lektury.

Obowiązkowe rozliczenie podatku z Niemiec

Rozliczenie PIT z Niemiec staje się prawnym obowiązkiem dla każdej osoby mającej status rezydenta podatkowego w RFN. Status ten przyznaje się osobom fizycznym przebywającym na terytorium Niemiec przez okres przekraczający 6 miesięcy (dokładnie 183 dni) w danym roku kalendarzowym. Uzyskanie rezydentury podatkowej w RFN wymaga udokumentowania źródła uzyskiwania dochodu, co posłuży do weryfikacji kryteriów procentowych lub liczbowych. Musimy pamiętać, że rezydentów obowiązuje pułap minimalny 90% dochodu uzyskiwanego na terytorium Niemiec. Rozliczenie podatku w Niemczech dla rezydentów uprawnia do korzystania z ulg podatkowych przeznaczonych dla obywateli.

Zwrot podatku z Niemiec kiedy przysługuje?

Dla kwestii, jaką stanowi zwrot podatku Niemcy przygotowały zestaw precyzyjnych przepisów. Regulacje podatkowe w RFN mówią, jakie dokumenty potrzebne do rozliczenia podatku w Niemczech należy skompletować przed ubieganiem się o zwrot. Przytoczymy najważniejsze z postanowień. Legalna praca w Niemczech uprawnia w niektórych sytuacjach do ubiegania się o zwrot podatku. Niemcy stosują tutaj kryterium wysokości zapłaconych zaliczek na podatek dochodowy. Jeśli wpłaciliśmy zaliczki przekraczające na koniec roku kalendarzowego prawidłowy wymiar podatku określony w decyzji niemieckiego Fiskusa, mamy do czynienia z nadpłatą i obowiązkiem zwrotu nadwyżki na konto wskazane przez podatnika.

Jak otrzymać zwrot podatku z Niemiec, kiedy do tej pory nie mieliśmy pojęcia o takiej możliwości? Niemiecki Fiskus zapewnia dość szeroki czasowy bufor bezpieczeństwa dla tego rodzaju spraw. Rozliczenie podatku z Niemiec jest możliwe nawet 4 lata po danym okresie rozliczeniowym. W roku 2023 będziemy zatem mogli wnioskować o zwroty za rok 2019 lub późniejsze okresy.

W przypadku dzisiejszego zagadnienia – zwrot podatku z Niemiec kiedy dostaniemy przelew warto uzupełnić o pytanie, ile pieniędzy można otrzymać? Wysokość zwrotu wynika z wielu indywidualnych czynników, do których zaliczamy nie tylko wysokość rocznego dochodu i wartość odprowadzonych z góry zaliczek, lecz także prawo do dodatkowych ulg. Jest o co walczyć – dobrze zarabiający specjaliści nierzadko otrzymują kwoty rzędu kilkudziesięciu tysięcy euro!

Jakie dokumenty potrzebne do rozliczenia podatku w Niemczech?

Rozliczenie podatku w Niemczech wymaga dostarczenia Fiskusowi określonego zestawu dokumentów, spośród których najważniejsza staje się tzw. Lohnsteuerbescheinigung, czyli niemiecka karta podatkowa. Zawarte w niej informacje stanowią podstawę do wyliczeń podatkowych dla wszystkich dochodów uzyskiwanych na terenie RFN. Lohnsteuerbescheinigung można porównać z polską deklaracją PIT – niemiecką kartę podatkową również otrzymujemy od pracodawcy w terminie do końca lutego każdego roku.

Osoby ubiegające się o zwrot podatku w Niemczech muszą postarać się także o uzyskanie specjalnego druku EU-EWR, wydawanego przez polski Urząd Skarbowy po uprzednim wykazaniu przez podatnika zagranicznych dochodów na druku PIT-36. Osoby rozliczające się wspólnie z małżonkiem mają ponadto obowiązek przestawienia dochodów partnera. Warto pamiętać o możliwościach obniżenia podstawy opodatkowania na podstawie udowodnionych kosztów świadczenia pracy. Będą to wszelkiego rodzaju koszty dojazdowe, dla których niemieckie prawo przewiduje zastosowanie ulg. Warto zatem gromadzić dokumenty potwierdzające poniesione koszty – faktury za paliwo czy bilety komunikacji miejskiej.

Rozliczenie podatku w Niemczech – terminy otrzymania zwrotu

Wspomnieliśmy już, że rozliczenie podatku z Niemiec będzie możliwe dla okresów rozliczeniowych nie starszych niż 4 lata od aktualnej daty. Czas oczekiwania na przelew z niemieckiego Fiskusa nie przekracza zwykle 6 miesięcy, choć jest to termin bazujący na praktyce, a nie na jasnych ramach prawnych. Warto postarać się o kompletność i dokładność dostarczonej dokumentacji, co ograniczy ryzyko zakwestionowania wniosku przez Urząd Skarbowy.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: