Średnie zarobki w Holandii 2019

Holandia wciąż jest jednym z krajów, gdzie polscy pracownicy są mile widziani. Ofert zatrudnienia nie brakuje, a ich różnorodność jest na tyle duża, że pracę mogą tu znaleźć osoby o różnym doświadczeniu, umiejętnościach oraz preferencjach. Praca w Holandii ma jeszcze jeden plus, a jest nim atrakcyjne wynagrodzenie. Zarobki w Holandii są oczywiście różne w zależności od konkretnej oferty i stanowiska, jednak zwykle okazują się satysfakcjonujące – szczególnie jeśli wziąć pod uwagę, że pracownik ma zapewnione zakwaterowanie, ubezpieczenie oraz transport, których nie musi organizować we własnym zakresie. Trzeba też pamiętać, że stawka godzinowa z pracę w Holandii bywa zmienna w zależności od tygodniowego czasu pracy i wieku. Co więcej z początkiem tego roku nastąpiła korzystna zmiana. Stawki minimalne w Holandii wzrosły, a zmiany te obejmują również pracowników zwerbowanych za pośrednictwem agencji zatrudnienia.

Jaka jest stawka minimalna w Holandii?

W lipcu 2018 roku w Holandii zmieniła się minimalna wysokość płacy w pełnym wymiarze czasowym, natomiast od stycznia 2019 zmiany wprowadzono także w przypadku stawek godzinowych. Obecnie w przypadku 38-godzinnego tygodnia pracy stawka godzinowa wynosi 9,82 E, natomiast dla tygodnia pracy 40-godzinnego – 9,33 E. Jak już wspomnieliśmy, jest to wynagrodzenie minimalne. Mogą liczyć na nie osoby zatrudniające się na stanowiskach, na których bardzo często nie jest wymagana znajomość języka obcego ani konkretnych umiejętności. 9,40 E to stawka, za jaką może pracować np. order picker (osoba kompletująca zamówienia) czy parkingowy. 9,82 E na godzinę dostanie np. pracownik zajmujący się pielęgnacją pomidorów w szklarni, zbiorem truskawek, sortowaniem i sadzeniem sadzonek na hali lub sortowaniem owoców. Trzeba jednak pamiętać, że wskazane stawki to kwoty brutto, od których zostaną odciągnięte podatki. Nie uwzględniają one jednak dodatków wakacyjnych i urlopowych, które należą się każdej osobie pracującej w Holandii.

Praca w Holandii – kto zarobi więcej?

Nie każdy, kto planuje wyjazd zarobkowy do Holandii, musi liczyć się z najniższymi stawkami. Godzinowe wynagrodzenie wzrasta wraz z oczekiwaniami wobec kandydata. Oferty pracy dla stolarzy, spawaczy, betoniarzy czy zbrojarzy zakładają wyższą pensję, bo ponad 10 E – stawki kształtują się w zakresie 10.28-15,39 E. Różnice są więc znaczne, jednak uzasadnione. Od pracowników wyspecjalizowanych w danej dziedzinie oczekuje się nie tylko znajomości języka obcego, ale również (w zależności od konkretnego stanowiska pracy) posiadania niezbędnych certyfikatów, umiejętności czytania rysunków technicznych, doświadczenia na podobnym stanowisku. Szukając informacji o zarobkach w Holandii 2019, warto więc śledzić nie tylko ustawowo wprowadzane w tym zakresie zmiany, ale również oferty pracy. Trzeba też dodać, że podane w nich stawki godzinowe nie zawsze są ostateczne, ponieważ w niektórych wypadkach ich wysokość zależy od doświadczenia kandydata. Dotyczy to nie tylko ofert pracy dla specjalistów – wyższego wynagrodzenia mogą czasem spodziewać się również osoby ubiegające się o mniej wymagające posady, które jednak już wcześniej zdobyły doświadczenie na podobnym stanowisku.

Czy praca w Holandii się opłaca?

Wzrost obowiązujących stawek dla osób zatrudnionych w Holandii jest kuszący i z pewnością zadowoli wszystkich, którzy już w tym kraju pracują. Od podanych stawek należy odliczyć podatki, co w konsekwencji obniży wysokość wynagrodzenia przelewanego na konto, ale trzeba pamiętać, że agencje pracy tymczasowej zapewniają wyłącznie pracę legalną, co wiąże się dla pracownika z wieloma korzyściami i może stanowić argument przemawiający za opłacalnością podjęcia pracy w Holandii. Zatrudnienie w tamtejszych przedsiębiorstwach wiąże się też z poczuciem stabilności, czasem daje również możliwość zmiany stanowiska i rozwoju, co stanowi wartość dodaną. Stawki minimalne w Holandii, a także pomoc, jaką zapewnia agencja pracy tymczasowej, mogą okazać się szczególnie atrakcyjne dla ludzi młodych – nawet sezonowe, np. 3-miesięczne zatrudnienie, pozwoli im w widoczny sposób podreperować budżet. Jak widać, praca w Holandii wciąż się  opłaca, czemu trudno zaprzeczyć, zwłaszcza w obliczu podniesienia wynagrodzenia godzinowego.