Praca Holandii bez znajomości języka? Zdecydowanie TAK.

Holenderski rynek pracy jest wciąż atrakcyjnym kierunkiem emigracji zarobkowej dla Polaków.
Zachęcający wysokimi zarobkami, stabilną polityką migracyjną i sprawnie funkcjonującą służbą zdrowia
jest nadal chętnie wybierany jako sposób zarabiania na życie czy poprawę aktualnej sytuacji finansowej.
Według danych statystycznych liczba osób z Polski obecnie pracujących na terenie Holandii przekracza ponad 200 tyś.
Czy zatem znajomość języka obcego jest nadal wymagana do podjęcia pracy?

Motywacja do pracy jest najważniejsza.

Na zatrudnienie w Holandii bez znajomości języka mogą liczyć pracownicy zorientowani na wykonywanie prac nie tylko w ogrodnictwie czy rolnictwie, ale coraz częściej również w branży produkcyjnej czy logistyce. Rosnące zapotrzebowanie na pracowników wpłyneło na przewartościowanie wymagań wobec przyszłych pracowników zagranicznych. Coraz częściej zmotywowani pracownicy mogą znaleźć zatrudnienie praktycznie w każdej dostępnej branży bez znajomości języka angielskiego czy niderlandziego. W większości przedsiębiorstw na terenie Holandii pracują już nasi rodacy co znacznie ułatwia wprowadzenie nowego pracownika.

Na jaką pracę mogą liczyć osoby znające język?

Znajomość języka angielskiego czy niderlandzkiego z pewnością przyniesie kandydatowi wymierne korzyści. W zależności od biegłości posługiwania się danym językiem można już poszukiwać ofert na specjalistyczne stanowiska pracy. Oferty z branży technicznej tj. spawacz Mig/Mag/Tig czy przy prefabrykatach betonowych wymagają, aby kandydat posługiwał się branżowym językim oraz aby wykazał się znajomością rysunku technicznego i posiadał odpowiednie certyfikaty. Na tych stanowiskach z kolei kandydat może liczyć na znacznie wyższe wynagrodzenie z uwagi na posiadane kwalifikacje. Również prace magazynowe na stanowiskach order picker (zbieranie zamówień) czy ładownie/rozładowywanie towarów dla osób znających przynajmniej w stopniu podstawowym język angielski są już dostępne. Tego typu stanowiska zazwyczaj umożliwiają podjęcie pracy na dłuższy okres czasu, czasami na kilka lat lub nawet na stałe.

Oferty pracy bez znajomości języka obcego.

Przeglądając aktualne oferty pracy można wyciągnąć wnioski, że większość z nich nie wymaga biegłego posługiwania się angielskim czy niderlandzkim do podjęcia pracy w Holandii. Duża część z tych prac wykonywanych na produkcji czy sortowoniach lub w ogrodnictwie/rolnictwie jest możliwa praktycznie od zaraz bez doświadczenia.  Dużym ułatwieniem dla kandydata jest podstawowa lub komunikatywna znajomość zwrotów czy pojęć w języku obcym w danej branży, usprawniając tym samym wdrożenie na stanowisku pracy. Jednkże nie ma przeciwskazań, aby skorzystać z tych ofert bez posługiwania się językiem obcym.

Praca w Holandii dostępna dla wszystkich

Korzystając z usług rzetelnej agencji pośrednictwa pracy możesz bez obaw znaleźć zatrudnienie na stanowiska zarówno bez jak i ze znajomością języka. Znaczna część przedsiębiorstw holenderskich stawia na rozwój pracowników i proponuje kursy języka niderlandzkiego, otwierając tym samym drogę do przyszłego awansu na wyższe stanowiska. Warto przemyśleć i z pewnością dopytać czy w firmie do której zamierzasz aplikować dostępne są kursy językowe.