Emigracja zarobkowa jest czymś, do czego Polacy zdążyli się już przyzwyczaić. Możliwość pracy za wyższe pensje kusi, dlatego Holandia staje się jednym z popularniejszych kierunków wyjazdów. Jednak zarabianie to jeden aspekt, a wydatki na codzienne życie stanowi zupełnie inną kwestię. Dowiedz się, ile mogą wynieść koszty życia w Holandii.

Ceny za jedzenie w Holandii

Jeszcze przed wyjazdem można przeanalizować, ile najprawdopodobniej będzie się zarabiać i odjąć od tego wszystkiego podstawowe wydatki. Wiele osób bagatelizuje koszty związane z wyżywieniem i bardzo zaniża tę sumę. Dopiero w praktyce zauważają, że ceny jedzenia w Holandii są znacznie wyższe niż w Polsce. Widać to choćby po porównaniu średnich cen kilku podstawowych produktów. Przykładem jest chleb, który w Polsce kosztuje średnio 2,6 zł, a w Holandii około 1,36 euro (czyli 5,81 zł).

Na początku pobytu najlepiej znaleźć w swojej okolicy tanie dyskonty, gdzie ceny są niższe i w ten sposób będzie można znacznie skuteczniej kontrolować swój budżet. Mieszkając w pobliżu granicy z innym państwem, warto czasem przejechać niewielką odległość, aby sprawdzić, czy tam ceny nie okażą się korzystniejsze. Robienie większych zakupów raz na tydzień w miejscach oddalonych o pewną kilka kilometrów może pozwolić nie tylko zaoszczędzić, ale też lepiej zaplanować swoje menu oraz koszty z nim związane. Niezawodne będzie w tym przypadku sporządzenie listy z niezbędnymi produktami.

Wydatki związane z wynajmem mieszkania

W trakcie zastanawiania się, jakie są koszty życia w Holandii, trzeba koniecznie zwrócić uwagę na wynajem mieszkania. Holendrzy już coraz rzadziej kupują mieszkania. Statystyki podają, że blisko 31% społeczeństwa stawia na wynajem, gdyż nie stać ich na kupno. Dostrzegają to agenci nieruchomości, przez co rynek mieszkań jest bardzo duży. Średnie opłaty za pokój z salonem, kuchnią oraz łazienką wynoszą około 650-1300 euro. Koszty są znacznie wyższe w dużych miastach i w centrum, w szczególności w Amsterdamie.

Warto więc wybierać mniejsze miejscowości lub obrzeża miasta, zwłaszcza przed ustabilizowaniem sytuacji finansowej. Dobrym rozwiązaniem będzie decyzja o kawalerce lub wynajmie mieszkania z kilkoma osobami. W ten sposób z pewnością uda się zapłacić rozsądniejszą cenę.

Sprawdzona agencja pośrednictwa pracy w swoich ofertach od razu  zapewnia zakwaterowanie i dzięki temu nie trzeba obawiać się dodatkowych kosztów. Takie rozwiązanie okazuje się doskonałe, gdy nie zna się języka oraz wyjeżdża do Holandii po raz pierwszy.

Najważniejsze rachunki

Niekiedy do wynajmu nie zostają wliczone dodatkowe koszty w postaci opłat za wodę czy prąd. Wtedy trzeba uwzględnić je w swoim budżecie. Średnie wydatki za zużycie wody wynoszą około 70-100 euro i należy je zapłacić raz w roku. Do tego doliczone zostają opłaty za prąd, które zależą od zużycia, a w przypadku jednej osoby może to być około 65 euro. Poza tym większość osób płaci również za internet, telewizję czy telefon. W takim przypadku warto znaleźć ofertę, która obejmuje wszystkie te trzy usługi, gdyż będzie ona korzystniejsza i wyniesie około 60-75 euro.

Koszty transportu

Nie każdy ma swój samochód, jednak warto zdawać sobie sprawę z tego, że litr benzyny w Holandii kosztuje około 1,62 euro. Nic więc dziwnego, że Holendrzy pokochali poruszanie się na rowerach, co przy okazji sprzyja ich zdrowiu. Pojazd na dwóch kółkach można bez problemu wynająć nawet na cały dzień lub po prostu na godzinę (ceny są różne, ale można liczyć średnio 2 euro za godzinę). Mieszkając w okolicy rozwiniętej komunikacyjnie, warto też postawić na tramwaje lub autobusy. Bilety normalne kosztują blisko 3 euro za całą trasę. Do wyboru jest także kolej lub taksówka.

Podatki

Podczas analizy wszystkich kosztów, jakie ponosi się, mieszkając w Holandii, nie można zapomnieć również o podatkach. W 2019 roku doszło do kilku zmian, w tym do likwidacji trzech stawek podatku dochodowego, które zostały zastąpione dwoma, tj. niską – 36,93% oraz wysoką – 49,50%. Do tego można skorzystać z wielu ulg, zmniejszając kwotę podatku. Z kolei stawka VAT na żywność wynosi ok. 6 – 9%.