Czy warto wyrobić kartę EKUZ do pracy w Holandii?

Stawka w €
Data rozpoczęcia:
Czas trwania:
Wymagany język:
Region Pracy:

Podróżowanie w obrębie EU daje wiele interesujących przywilejów jej mieszkańcom, w tym w zakresie ubezpieczeń zdrowotnych. Europejska karta zdrowia EKUZ, bo o niej mowa, to pewne zabezpieczenie dla turystów, ale też dla osób wyjeżdżających do pracy za granicą, np. do Holandii. Wniosek o wyrobienie jej można złożyć m.in. online, a procedura jest bardzo prosta. Jednak po co to robić i czy warto? Oto powody, które mogą zachęcić Cię do zaopatrzenia się w ten dokument – poznaj je już teraz!

Do czego może przydać się karta EKUZ?

Na początek wyjaśnijmy sobie, czym dokładnie jest EKUZ. To inaczej europejska karta zdrowia, która jest potwierdzeniem tego, że posiadająca ją osoba ma ubezpieczenie zdrowotne w swoim kraju, czyli przysługuje jej bezpłatna opieka medyczna. W razie wypadku czy choroby, mając przy sobie taki dokument wydawany na wniosek, unika się konieczności poniesienia kosztów za skorzystanie z pomocy lekarskiej za granicą. W państwach UE, gdzie jest honorowana, w publicznych placówkach medycznych bez problemu uzyskamy dostęp do świadczeń zdrowotnych, które w Polsce są refundowane.

Jakie zasady ubezpieczenia zdrowotnego obowiązują w Holandii?

Każdy kraj kieruje się nieco innymi zasadami, więc wyjeżdżając za granicę, warto zorientować się, jakie będziemy mieli możliwości leczenia. Można zrobić to oczywiście online. Wydawana na wniosek EKUZ w Holandii jest jak najbardziej honorowana i uprawnia posiadaczy do korzystania z publicznej opieki medycznej na takich samym warunkach jak obywatele tego kraju. Daje to niewątpliwie poczucie bezpieczeństwa, ale też realne wsparcie w razie zagrożenia zdrowia i życia. Należy tylko pamiętać, by mieć tę europejską kartę oraz dowód osobisty lub paszport – są to dokumenty niezbędne m.in. podczas zgłaszania się do lekarza.

Jak długo posłuży nam europejska karta zdrowia?

Dokument ten, uprawniający do świadczeń zdrowotnych, ma swój termin ważności. Ustalany jest on indywidualnie, dlatego może to być kilkadziesiąt dni albo nawet kilka lat. Nie decyduje o tym sposób złożenia wniosku o europejską kartę zdrowia EKUZ – online, czy osobiście w NFZ – ale zależy to głównie od tego, na jakich zasadach osoba wyjeżdżająca np. do Holandii otrzymuje świadczenia zdrowotne we własnym kraju. Wpływ na to będzie mieć wiele czynników, w tym np. posiadanie statusu emeryta czy osoby zarejestrowanej w Urzędzie Pracy.

Jak wyrobić kartę EKUZ przed wyjazdem do Holandii?

Osoby planujące wyjazd do pracy za granicę, np. do Holandii, powinny wyrobić sobie ten dokument. Istnieje kilka sposobów na to, jak złożyć wniosek o EKUZ. Można to zrobić online przez Internetowe Konto Pacjenta, za pomocą ePUAPu, a także osobiście w oddziale NFZ-u lub drogą pocztową, w tym poprzez kontakt mailowy. Sam czas rozpatrzenia prośby o wydanie dokumentu wynosi kilka dni, dlatego warto zainteresować się tematem odpowiednio wcześnie. Jeśli natomiast potrzebujemy europejskiej karty zdrowia szybciej, to w wypadku, kiedy udamy się po nią osobiście do oddziału, otrzymamy ją „od ręki”.

Czy opłaca się składać wniosek o kartę EKUZ?

Niektórzy jednak rezygnują z posiadania karty zdrowia EKUZ. Zwykle dzieje się to z przeświadczenia, że jeśli jedziemy do pracy za granicę, to w krótkim czasie zostaniemy zatrudnieni i tym samym ubezpieczeni tam na miejscu. Rzeczywiście posłuży nam ona w większości przypadków stosunkowo krótko. Trzeba jednak pamiętać, że rekomendowane jest złożenie wniosku o nią nawet w przypadku krótkiego wyjazdu wakacyjnego czy zarobkowego, do krajów Unii Europejskiej. Nigdy nie można wykluczyć sytuacji losowych, jak wypadek czy choroba.

Składanie wniosku o EKUZ online lub osobiście – szybko i bezpłatnie

Wyjeżdżając w długą drogę, warto zachować pewne środki ostrożności. Dla osób podchodzących sceptycznie do załatwiania różnych dokumentów zachętą może być informacja, że złożenie wniosku o EKUZ jest nie tylko proste i może odbyć się online, ale także jest całkowicie bezpłatne. Z powyższych powodów zaopatrzyć się w europejską kartę zdrowia, nawet jeśli miałaby nam posłużyć tylko kilka dni. Jeśli zdecydujesz się na pracę w Holandii za pośrednictwem naszej agencji zatrudnienia Job Service, uzyskasz pełne wsparcie w załatwieniu tego dokumentu – zapraszamy do kontaktu!

ZOBACZ RÓWNIEŻ: