Karta pobytu w Holandii — co warto wiedzieć?

Chcesz mieszkać i pracować w Niderlandach? Dowiedz się więcej na temat związanych z tym formalności. Wyjaśniamy, czym jest karta stałego pobytu w Holandii i kto musi ubiegać się o zezwolenie na pobyt w tym kraju. Sprawdź, dlaczego warto starać się o holenderskie obywatelstwo i jak rozpocząć nowe życie za granicą. Skorzystaj z praktycznych porad dla emigrantów.

Wyjazd za granicę i zezwolenie na pobyt

Obywatele Unii Europejskiej mogą liczyć na wiele przywilejów, które ułatwiają przeprowadzkę do innego kraju. Wjeżdżając na terytorium Niderlandów, musisz jedynie okazać paszport lub dowód osobisty z aktualną fotografią. W momencie przekroczenia granicy zobowiązujesz się do przestrzegania holenderskiego prawa. Zgodnie z nim, w okresie do 4 miesięcy nie jest wymagane pozwolenie na pobyt w Holandii, możesz przemieszczać się i przebywać w kraju bez żadnych ograniczeń. Pamiętaj jedynie, by zawsze mieć ze sobą dokument potwierdzający Twoją tożsamość. Policja ma uprawnienia do legitymowania napotykanych osób powyżej 14. roku życia. Brak dowodu osobistego lub paszportu może grozić mandatem lub aresztem.

Meldunek tymczasowy w Holandii

Jeśli nie planujesz zostać w Niderlandach dłużej niż 4 miesiące, nie musisz zgłaszać swojej obecności w urzędzie gminy i urzędzie imigracyjnym. Warto jednak postarać się o meldunek RNI. Jest on wymagany od osób rozpoczynających pracę za granicą .Dzięki zaświadczeniu o zameldowaniu możesz na przykład otworzyć rachunek w holenderskim banku i podpisać umowę z firmą ubezpieczeniową. Ponadto jest on podstawą do zyskania legalnej umowy zatrudnienia. Uzyskanie tymczasowego meldunku jest bardzo proste. Wystarczy umówić się na wizytę w urzędzie i przedstawić dokument tożsamości. Nie musisz mieć adresu zameldowania.

Pobyt dłuższy niż 4 miesiące

Nieco więcej formalności wiąże się z dłuższymi pobytami w Niderlandach. Wówczas RNI nie wystarczy. Powinieneś zarejestrować się w Basisregistratie Personen. Urzędnicy przypiszą Ci indywidualny numer BSN. Przechodząc przez ten proces, uzyskujesz zezwolenie na pobyt w Holandii. Do zameldowania w urzędzie gminy potrzebne będą umowa najmu lub kupna mieszkania, paszport lub dowód osobisty. W niektórych przypadkach przedstawia się także odpis aktu zawarcia małżeństwa i odpis aktów urodzenia dzieci. Identyfikacja BSN jest stała. Nawet jeżeli wyjedziesz z Niderlandów i wrócisz tam po wielu latach, wciąż będzie obowiązywać Cię ten sam numer.

Karta stałego pobytu

Kolejnym etapem Twojej emigracji może być karta pobytu w Holandii. Daje ona niemal takie same prawa jak holenderskie obywatelstwo. Nie możesz jedynie głosować w wyborach krajowych i uzyskać pracy w policji lub wojsku. Status rezydenta w Niderlandach otrzymują osoby, które mieszkały w tym kraju nieprzerwanie przez co najmniej 5 lat, licząc od pierwszego zameldowania w gminie. Na jego podstawie zyskują prawo do przywilejów społecznych, takich jak świadczenia socjalne dla siebie i członków swojej rodziny oraz do holenderskiej emerytury. Chcesz pójść o krok dalej i być obywatelem tego kraju? Możesz ubiegać się o obywatelstwo po 5 latach pobytu stałego i zdaniu egzaminu z języka niderlandzkiego.

Pozwolenie na pracę tymczasową

Planujesz swój pierwszy wyjazd do Niderlandów i chcesz zatrudnić się u holenderskiego pracodawcy? Agencja pracy tymczasowej pomoże Ci przejść przez wszystkie formalności. Dzięki temu szybciej nawiążesz legalną umowę i uzyskasz wsparcie w kontakcie z zagranicznymi urzędami. W zależności od Twoich oczekiwań i planów na przyszłość możesz starać się o różne rodzaje meldunku. Pracowników tymczasowych obowiązują też nieco inne przepisy, ponieważ ich głównym przełożonym najczęściej jest polska firma.

Legalny pobyt i praca w Holandii

Będąc obywatelem Unii Europejskiej, możesz liczyć na dużą swobodę przemieszczenia się i łatwą relokację do Niderlandów. Karta stałego pobytu w Holandii jest w zasięgu każdego Polaka, który chce pracować i mieszkać w tym kraju. Skorzystaj z naszego doświadczenia i rozpocznij swoją karierę zawodową za granicą. Przedstawimy Ci wiarygodne oferty zatrudnienia i wyjaśnimy holenderskie przepisy.