Podjęcie stałego lub sezonowego zatrudnienia w innym kraju może okazać się niesamowitym doświadczeniem, które pozwoli Ci godnie zarabiać, poznawać nowe kultury oraz języki, poszerzać umiejętności i rozwijać się w nowym otoczeniu. Jednak, aby dobrze przygotować się do wyjazdu, musisz zrobić kilka ważnych kroków. W tym artykule przedstawiamy 3 najważniejsze porady, które pomogą Ci przygotować się do pracy za granicą.
Praca za granicą – 3 rzeczy, o których trzeba pamiętać
Niezależnie od tego, czy poszukujesz etatu samodzielnie, czy przez agencję pracy lub, czy Twoim priorytetem jest umowa sezonowa, czy stałe zatrudnienie, wyjazd za granicę zawsze wymaga odpowiednich przygotowań. Aby ułatwić Ci ten proces, podpowiadamy, o czym trzeba pamiętać, podejmując decyzję o szukaniu zatrudnienia poza Polską. Oto 3 wskazówki, które nawet bez znajomości języka pozwolą Ci lepiej odnaleźć się w nowej rzeczywistości i uniknąć niepotrzebnych komplikacji.
- Znajdź odpowiednią ofertę pracy
Znalezienie wymarzonego miejsca zatrudnienia za granicą nie musi być trudne, pod warunkiem że wiesz, gdzie szukać. Warto zacząć od popularnych serwisów internetowych z ogłoszeniami. Możesz również skorzystać z ofert urzędów w kraju, do którego zamierzasz wyjechać. Popularnym sposobem na szukanie angażu poza Polską są także agencje pracy tymczasowej lub sezonowej, zajmujące się wyszukiwaniem sprawdzonych ofert zagranicznych dla swoich klientów. Wiele tego rodzaju instytucji zapewnia wielowymiarowe wsparcie, obejmując również transport, ubezpieczenie czy zakwaterowanie.
- Zadbaj o ubezpieczenie i potrzebne dokumenty
Znalezienie odpowiedniej oferty to dopiero pierwszy krok na drodze do podjęcia zatrudnienia. Przed wyjazdem czeka na Ciebie szereg formalności i spraw związanych m.in. z ubezpieczeniem oraz potrzebnymi dokumentami.
Na początku sprawdź, jak wygląda system ubezpieczeń zdrowotnych i społecznych w kraju, do którego się wybierasz. W większości przypadków pracodawca powinien zgłosić pracownika do zakładu ubezpieczeniowego, co gwarantuje dostęp do opieki medycznej oraz pozostałych świadczeń. Czasem formalności te bierze na siebie agencja pracy za granicą. W innym przypadku warto posiadać kartę EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego), uprawniającą do korzystania z opieki zdrowotnej w państwach Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) oraz w Szwajcarii na takich samych zasadach, jakie obowiązują w kraju, w którym ubezpieczony jest pacjent.
Przed podróżą upewnij się, że masz wszystkie niezbędne dokumenty, takie jak paszport lub dowód osobisty, wizę (jeśli jest wymagana), certyfikaty potwierdzające kwalifikacje, a także papiery niezbędne do ubezpieczenia zdrowotnego i społecznego. Planując wyjazd do pracy, warto również zorientować się w przepisach podatkowych, by wiedzieć, jaką część swoich dochodów trzeba będzie odprowadzać do urzędu skarbowego.
- Praca za granicą – czy musisz znać język?
W zależności od kraju i zawodu, jaki planujesz wykonywać, znajomość języka może być konieczna lub pożądana. W niektórych branżach, takich jak np. turystyka czy handel, będzie ona jednym z kluczowych wymogów pracodawcy. W przypadku zatrudnienia w korporacji za granicą, gdzie pracownicy pochodzą z różnych krajów, komunikacja często odbywa się po angielsku. Biegła znajomość angielszczyzny może okazać się więc ważniejsza od języka urzędowego kraju, do którego chcesz wyjechać.
Z kolei w takich dziedzinach jak np. praca budowlana, sezonowa czy produkcja przemysłowa, z reguły możliwe jest podjęcie zatrudnienia bez języka. Obowiązki na danym stanowisku mogą wymagać jedynie podstawowej komunikacji, którą łatwo da się opanować.
Dlaczego warto szukać pracy za granicą?
Istnieje wiele powodów, dla których Polacy nadal decydują się na wyjazd „za chlebem” zarówno do najbliższych, jak i bardzo odległych krajów. Dla wielu osób zagraniczny angaż jest szansą na zdobycie nowych umiejętności, doświadczeń i kontaktów, które mogą przyspieszyć rozwój kariery. Częstym motywem są oczywiście pieniądze – nie jest tajemnicą, że w wielu zawodach zagraniczni pracodawcy płacą nawet kilkukrotnie więcej niż w Polsce. Stała lub sezonowa praca za granicą obok stabilności finansowej może zapewnić także ciekawe wyzwania, które pozwolą rozwijać umiejętności oraz kompetencje, w tym te związane ze znajomością języków obcych.