Zwrot zagranicznego podatku – jak rozliczyć podatki z Holandii i Niemiec?

Stawka w €
Data rozpoczęcia:
Czas trwania:
Wymagany język:
Region Pracy:

Polscy pracownicy świadczący swoje usługi na terenie Niemiec lub Holandii bardzo często spotykają się z sytuacją, kiedy wartość zapłaconych zaliczek na podatek dochodowy wykracza poza granicę obowiązku podatkowego. Warto wówczas postarać się o zwrot tej nadwyżki, która często okazuje się pokaźną sumą pieniędzy. W dzisiejszym artykule zastanowimy się, jak wnioskować o zwrot w wymienionych krajach, komu on przysługuje, oraz jak długo trwa procedura zwrotów w lokalnym Urzędzie Skarbowym. Zapraszamy do lektury.

Zwrot podatku z zagranicy – jak go otrzymać?

Nie ulega wątpliwości, że zwrot podatku z zagranicy będzie możliwy wyłącznie po dostarczeniu przez podatnika kompletu wymaganych dokumentów. Przepisy regulujące podatek dochodowy w Niemczech i Holandii tylko nieznacznie się od siebie różnią. W obydwu przypadkach będziemy musieli przedstawić Fiskusowi kartę podatkową za dany okres pracy (powinniśmy ją otrzymać od pracodawcy), dokumenty potwierdzające posiadanie legalnego zatrudnienia i odprowadzania składek na ubezpieczenie socjalne czy wyciąg z ostatniej wypłaty wynagrodzenia.

Wniosek o zwrot podatku z zagranicy wraz z zestawem obowiązkowych dokumentów trzeba dostarczyć do niemieckiego lub holenderskiego Urzędu Skarbowego. Procedura rozpatrywania trwa przeważnie od 3 do 6 miesięcy. Nie istnieje żadna reguła precyzująca termin realizacji tego zadania przed miejscowych urzędników. Praktyka pokazuje natomiast, że większość spraw podlega pozytywnemu zakończeniu w czasie krótszym niż 4 miesiące.

Podatek dochodowy w Niemczech – jak ubiegać się o zwrot zapłaconej nadwyżki?

Jeśli płacisz podatki w Niemczech i chcesz odzyskać uiszczoną nadwyżkę, masz na to czas do 4 lat od upłynięcia danego okresu rozliczeniowego. Nie ma tutaj znaczenia aktualne miejsce zamieszkania byłego pracownika. Procedowanie wniosku o zwrot można rozpocząć, będąc od dawna na terytorium Polski.

Rozliczenie PITu z zagranicy (w tym przypadku z Niemiec), wymaga wprowadzenia dwóch ważnych niemieckich pojęć – Lohnsteuerkarte i Lohnsteuerbescheinigung. Pierwsze z nich (Lohnsteuerkarte) to nazwa niemieckiej karty podatkowej, czyli dokumentu poświadczającego zarobki w całym roku kalendarzowym. Lohnsteuerbescheinigung jest natomiast zaświadczeniem o wysokości dochodów uzyskiwanych od jednego pracodawcy. Oba dokumenty otrzymamy od firmy, dla której świadczyliśmy pracy. Zgłoś się do nas jeśli chcesz bezpłatną kalkulację  podatku dochodowego za pracę w Niemczech.

Urzędy zwracają podatki w Niemczech na podstawie oficjalnych zestawień porównawczych dla zapłaconych zaliczek i wymiaru zobowiązania w danym roku. Podstawa zobowiązania podlega zmniejszeniu po wykazaniu dodatkowych kosztów, jakie wiązały się z wykonywaną pracą. Warto zatem zbierać wszelkie bilety komunikacji miejskiej i faktury za paliwo. Na kwotę zwrotu podatku z RFN wpływają także ulgi podatkowe, przysługujące wybranym grupom pracowniczym.

Zwrot podatku z Holandii – ile można dostać i jak złożyć wniosek?

Z systemem rozliczeń podatkowych w Holandii wiąże się analogiczne pojęcie Jaaropgaaf – karta podatkowa wysyłana z zakładu pracy do końca stycznia roku następującego po danym roku rozliczeniowym. W odróżnieniu od Niemiec Holandia podatek zezwala rozliczyć przed upływem 5 lat (chodzi oczywiście o jego zwrot). Zdajemy sobie sprawę, że nie każdy pracownik uzyska Jaaropgaaf od holenderskiego pracodawcy. Karta podatkowa całoroczna dotyczy przeważnie pracowników długoterminowych. Osoby wyjeżdżające do pracy sezonowej otrzymają raczej pasek wypłaty (salaris), który stanowi równorzędną podstawę do ubiegania się o zwrot nadwyżki po powrocie do Polski.

Chcesz szybko odzyskać nadpłacony podatek za pracę w Holandii? Nic trudnego! Zgłoś się do nas po bezpłatną kalkulację zwrotu, a następnie krok po kroku pomożemy Ci odzyskać pieniądze i wypełnimy odpowiednią dokumentację. 

Poprawne wypełnienie dokumentacji przed wysłaniem jej do Urzędu Skarbowego w Holandii stanowi warunek szybkiego i nieskomplikowanego procesu zwrotu. Holandia podatek nadpłacony zwraca w terminie do 6 miesięcy od daty przyjęcia wniosku.

Powiedzieliśmy, jak otrzymać zwrot podatku z Holandii ile można dostać z tego tytułu? Czynniki wpływające na wysokość zwrotu mają indywidualny charakter, dlatego trudno tutaj podać jakiekolwiek kwoty. Zwrot podatku w Holandii wynika z wysokości dochodów, praw do ulg podatkowych, kosztów uzyskania przychodu, procentowego składu dochodów uzyskiwanych w różnych krajach czy okresu zatrudnienia na terytorium Królestwa Niderlandów. Pracownicy fizyczni mogą liczyć na zwrot w wysokości kilkuset euro. Dla przedstawicieli kadry zarządzającej wartości te będą jednak znacznie wyższe, sięgające nawet kilkunastu tysięcy euro. Sprawdź sam ile pieniędzy możesz odzyskać! Nie pozwól żeby przepadły.

 

Więcej informacji odnośnie bezpłatnej kalkulacji podatku otrzymasz pod tym linkiem.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: