Jaaropgaaf czy jaarogave? Sprawdź, jak działa holenderska karta podatkowa

Stawka w €
Data rozpoczęcia:
Czas trwania:
Wymagany język:
Region Pracy:

Praca w Holandii w ostatnich latach cieszy się wśród Polaków sporym zainteresowaniem. Wiele osób z naszego kraju wyjeżdża tam w celach zarobkowych tylko na określony czas, po czym wraca do rodzinnego domu ze sporą sumą pieniędzy, odłożoną na konkretne cele. Trzeba jednak pamiętać, że z pracą za granicą wiążą się pewne obowiązki rozliczeniowe. W tym artykule wyjaśniamy, co to jest karta podatkowa jaaropgave, zwana także jarograf i podpowiadamy jak skorzystać z tego dokumentu.

Jaaropgave co to jest?

Jarograf (inne stosowane nazwy to jaaropgaaf lub jaaropgave) to dokument, który pracownik otrzymuje od swojego pracodawcy w Holandii na koniec roku podatkowego. Taka karta zawiera informacje o wynagrodzeniu, odprowadzanych składkach i podatkach, ulgach, a także innych kosztach związanych z pracą.

Dokument ten jest niezbędny do rozliczenia podatku dochodowego w Holandii i składania deklaracji podatkowej. W przypadku pracownika z Polski jest to szczególnie ważne, ponieważ musi on rozliczyć się zarówno z holenderskim, jak i polskim urzędem skarbowym. Karta powinna zostać wysłana przez pracodawcę osobie, która pracowała w Holandii, do połowy marca następnego roku. To właśnie w tym czasie w sieci notuje się wzrost zapytań na temat: „jaaropgaaf jak rozliczyć”. Wyjaśniamy to w kolejnych akapitach.

Jaaropgaaf jak czytać dokument?

Zanim jeszcze wyjaśnimy jak wykorzystać jarograf do rozliczenia z urzędem skarbowym, aby otrzymać zwrot podatku, warto wyjaśnić, co oznaczają poszczególne pozycje w takim dokumencie. Wydawany jest on w języku holenderskim, więc nie każdy zapis będzie zrozumiały. Najważniejsze elementy jaaropgave to:

– dochód całkowity za pracę w Holandii – Loon, Fiscaal Loon lub Loon Voor Loonbelasting,

– pobrana z wynagrodzenia zaliczka na podatek dochodowy, czyli maksymalny zwrot podatku z Holandii – Ingehouden Loonbelasting lub Premie Volksverzekeringen,

– ulga podatkowa dla pracujących – Arbeidskorting,

– składka na ubezpieczenie zdrowotne (w najwyższym progu podatkowym można odliczyć od podatku) – Premie Ziekenfonds,

– dochód brutto, będący podstawą do wyliczania składki na ubezpieczenie zdrowotne – Loon Zorgverzekeringswet,

– ulga w podatku od wynagrodzenia  – Loonheffingskorting lub Levensloopverlofkorting.

Jaaropgaaf jak rozliczyć podatek?

Odczytując jarograf, należy przejrzeć poszczególne pozycje i zsumować otrzymane dochody z każdej z nich. Następnie należy odliczyć zwolnienia i ulgi podatkowe, aby obliczyć kwotę do deklaracji podatkowej w Holandii. W przypadku, gdy podatek do zapłaty jest niższy, niż kwota zapłacona zaliczkowo na podatek, nadpłata zostanie zwrócona przez urząd skarbowy. W przeciwnym wypadku należy dopłacić brakującą kwotę.

Holandia to nie jedyny kraj, w którym wykorzystamy jaaropgaaf. Jak rozliczyć z jego pomocą podatek od zagranicznych zarobków w Polsce? Potrzebna będzie do tego deklaracja PIT 36 ZG. Dokument ten wypełnia się, korzystając z informacji zawartych w jaaropgave. Wiedząc, co oznaczają poszczególne pozycje w holenderskiej karcie podatkowej, łatwo poradzimy sobie z rozliczeniem.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: