Wiekówka w Holandii — na czym polega?

Stawka w €
Data rozpoczęcia:
Czas trwania:
Wymagany język:
Region Pracy:

Czy wiesz, że wysokość zarobków w Niderlandach zależy od wieku pracownika? Sprawdź, czym jest wiekówka w Holandii i jak w praktyce może wpłynąć na Twoją pensję. Przygotuj się do zatrudnienia za granicą i poznaj obowiązujące w tym kraju przepisy. Wyjaśniamy, z czego wynika holenderski system wynagrodzeń i w jaki sposób nalicza się płacę minimalną.

Praca w Holandii a wiekówka

Dla wielu emigrantów wiekówka w Holandii jest sporym zaskoczeniem. Według tego systemu osoby poniżej 21. roku życia otrzymują wynagrodzenie niższe od starszych współpracowników. Mimo tej reguły młodzi Polacy wciąż chętnie wyjeżdżają do pracy do Niderlandów. Dzieje się tak ze względu na wyższe niż w Polsce stawki oraz możliwość przeżycia wyjątkowej przygody za granicą. Pracując wśród Holendrów, można uczyć się języka angielskiego i niderlandzkiego, podwyższać swoje kwalifikacje i nabierać większej samodzielności. Przed podjęciem decyzji o wyjeździe warto jednak dobrze poznać holenderskie przepisy i reguły ustalania płacy minimalnej.

Wynagrodzenie zależne od wieku

Wypłacanie niższego wynagrodzenia pracownikom poniżej 21. roku życia jest dobrowolnym wyborem pracodawcy. Stanowi jednak dość powszechną praktykę i jest wpisane w kulturę pracy w Niderlandach. W tym kraju można legalnie pracować po ukończeniu 15 lat. Ustawodawca chce zachęcać młodych ludzi do nauki, a starszych nagradzać za doświadczenie i posiadane kwalifikacje. Właśnie z tego powodu wprowadzono wiekówkę. Rozwiązanie to wzbudza kontrowersje i wiele osób zastanawia się nad jego sprawiedliwością. W ciągu ostatnich lat kilkukrotnie zmieniano przepisy. Pierwotnie mniejsze stawki obejmowały pracowników poniżej 23. roku życia. Obniżono ten próg wiekowy w 2019 roku. Warto na bieżąco śledzić zmiany w zasadach holenderskich wynagrodzeń.

Minimalne stawki za pracę w 2023 roku

Sposób funkcjonowania wiekówki najłatwiej zrozumieć w praktyce. Dla przykładu, w 2023 roku osoby w wieku 18 lat uzyskiwały minimalną miesięczną pensję 878,10 euro. Płaca rok starszych pracowników wynosiła już 1053,70 euro. 20-latkowe natomiast zarabiali miesięcznie najmniej 1404,95 euro. Jak widać, różnice są dosyć duże. Po ukończeniu 21. roku życia stawka wzrastała do 1756,20 euro. Pracodawcy w różny sposób interpretują wiek zatrudnianych osób. Biorą pod uwagę ich rocznik lub konkretną datę urodzenia. Niezależnie od przyjętego systemu wiekówka jest najkorzystniejsza dla starszych pracowników, nagradza ich doświadczenie i nabyte kwalifikacje.

Zarobki w Holandii

Wysokość płacy minimalnej uzależniona jest również od liczby przepracowanych godzin. Zgodnie z obowiązującym w Niderlandach prawem nie obowiązuje 40-godzinny tydzień pracy, lecz kilka różnych norm czasu, dobieranych do indywidualnych potrzeb pracodawcy i określonego stanowiska. Możesz pracować 36, 38 lub 40 godzin tygodniowo. Rodzaj zatrudnienia wpływa na wysokość stawki godzinowej wszystkich pracowników. W przypadku osób poniżej 21. roku życia jest ona po prostu niższa. W 2023 roku 18-latek pracujący 40 godzin zarobił minimum 5,07 euro za godzinę, a 21-latek 10,14 euro.

Jak znaleźć pracę z dobrymi stawkami?

Jak wspominaliśmy, pracodawcy nie mają obowiązku obniżać pensji młodych pracowników. To ich wybór. W związku z tym można trafić na oferty pracy z atrakcyjnymi stawkami, które wynoszą więcej od norm narzucanych przez wiekówkę. Szukając ogłoszeń o zatrudnieniu, trzeba jednak upewnić się, że są wiarygodne i zgodne z holenderskim prawem. Najłatwiej zweryfikować je, współpracując ze sprawdzoną agencją pracy. Młodzi emigranci zatrudniają się na różnych stanowiskach, na przykład w zakładach produkcyjnych, usługach i sektorze rolnym. W miarę rozwoju zawodowego i poszerzania kwalifikacji mogą liczyć na wyższe zarobki.

Atrakcyjna praca w Holandii

Już wiesz, co wpływa na wysokość stawki godzinowej w Niderlandach. Praca w Holandii a wiekówka to ciekawe zagadnienie, które często staje się tematem dyskusji w tym kraju. Zanim podpiszesz umowę z pracodawcą, zorientuj się w holenderskich przepisach. Nawiąż współpracę z naszą agencją pracy , a uzyskasz dostęp do wiarygodnych ogłoszeń od sprawdzonych firm.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: