Zwolnienie lekarskie w pracy w Holandii

Stawka w €
Data rozpoczęcia:
Czas trwania:
Wymagany język:
Region Pracy:

Źle się czujesz i nie możesz iść do pracy? Sprawdź, jak wygląda chorobowe w Holandii. Warto wiedzieć, co holenderskie przepisy mówią na temat praw chorujących pracowników. Przekonaj się, jak traktowane są w tym kraju kobiety w ciąży i osoby zatrudniane przez agencję. Czy musisz ubiegać się o polskie zwolnienie lekarskie? Zadbaj o korzystne warunki podpisywanej umowy.

Chorobowe w Holandii

Holenderskie prawo pracy różni się od polskiego. Chorując w Polsce, należy udać się do lekarza i uzyskać zwolnienie lekarskie, a następnie okazać je swojemu pracodawcy. W Niderlandach nie ma takiego obowiązku. Trzeba natomiast jak najszybciej skontaktować się z przełożonym i poinformować go o niedyspozycji. Zgłaszając chorobę, musisz podać swój aktualny adres zamieszkania i numer kontaktowy, a zatrudniająca Cię firma może przeprowadzić kontrolę. Nawet jeżeli dopiero zacząłeś pracować za granicą, masz prawo do zasiłku chorobowego. Przepisy są bardzo korzystne, również dla pracowników zatrudnianych przez agencję pracy tymczasowej . Jak poinformować pracodawcę o chorobie? Najczęściej wystarczy zrobić to telefonicznie, z samego rana. Niektóre firmy dysponują elektronicznymi systemami zgłoszeń.

Zwolnienie lekarskie i zasiłek chorobowy

Przy dłuższej nieobecności zatrudniająca Cię firma może, ale nie musi, nakazać wizytę lekarską w celu potwierdzenia choroby. Na spotkaniu z lekarzem uzyskasz zaświadczenie, które pracodawca wykorzysta jako podstawę do złożenia wniosku do urzędu pracy o uzyskanie zasiłku chorobowego. Przysługuje on osobom chorującym dłużej niż 2 dni. Przez pierwsze 2 lata wynosi 70% standardowego wynagrodzenia. Jeżeli uszczerbek na zdrowiu okaże się długotrwały i niedyspozycja przeciągnie się, sprawę przejmuje urząd pracy, który ma uprawnienia do przyznawania świadczenia inwalidzkiego.

Jeśli pracujesz w Niderlandach, ale zachorujesz podczas pobytu w Polsce, musisz udać się do lekarza po polskie zwolnienie lekarskie. W Holandii zostanie ono rozpatrzone przez Twojego ubezpieczyciela. W razie wątpliwości możesz też skontaktować się z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych, który zobowiązany jest do pośredniczenia w kontakcie z holenderskim urzędem pracy.

Ciąża a praca w Holandii

Kobiety, które zaszły w ciążę, powinny poinformować o tym swojego pracodawcę w ciągu 3 miesięcy. Następnie wypełniają wniosek o niedyspozycji i mogą przejść na płatny urlop wychowawczy WAZO. Przysługuje on najwcześniej na 6 tygodni przed planowanym porodem. Łącznie ciężarnym pracownicom należy się 16 tygodni urlopu. Chorobowe w ciąży w Holandii to 100% dotychczasowego wynagrodzenia. Ponadto pracodawcy zobowiązani są do zapewnienia paniom bezpiecznych dla nich warunków realizowania obowiązków zawodowych i dostosowania stanowiska do ich potrzeb na czas ciąży.

Chorobowe a zatrudnienie przez agencję pracy

Jak wygląda zgłaszanie choroby w przypadku osób zatrudnianych przez agencję pracy? W pierwszej kolejności należy kontaktować się ze swoim koordynatorem. Pośrednik jeszcze przed zawarciem umowy powinien poinformować pracownika, jak przebiega postępowanie w przypadku jego niedyspozycji. W razie zachorowania zatrudniana osoba jest zwolniona z wykonywania swoich obowiązków, ale zobowiązana jest do bieżącego informowania o stanie zdrowia i planowanym terminie powrotu do pracy. Chorobowe w Holandii przez agencję jest płatne zgodnie z holenderskimi przepisami.

Szukając pracy za granicą, należy wziąć pod uwagę różne scenariusze. Każdemu może przydarzyć się wypadek i nagła choroba. W takiej sytuacji szczególnie ważne są atrakcyjne warunki zawartej umowy i ubezpieczenie zdrowotne. Warto wybierać zweryfikowane ogłoszenia zatrudnienia, które obejmują kwestie ubezpieczeniowe i kompleksowe wsparcie pośrednika w przypadku utraty lub pogorszenia stanu zdrowia.

Zasiłek chorobowy i praca w Holandii

Holenderskie przepisy są bardzo liberalne i przyznają pracownikom wiele przywilejów. Chorując w Niderlandach, uzyskujesz zasiłek, a kobiety w ciąży mają prawo do 100% chorobowego. Skontaktuj się z nami i dowiedz się więcej na temat zatrudnienia w Holandii. Pomożemy Ci znaleźć atrakcyjną pracę z ubezpieczeniem zdrowotnym i zakwaterowaniem.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: